زگهواره تا گور دانش بجوی

خرید کتاب روز با بیشترین تخفیف

اثر مرکب انتشارات ملینا
اثر مرکب انتشارات ملینا
بازار کار رشته مهندسی عمران

راهنمای بخش های این مقاله

بازار کار رشته مهندسی عمران

در این مقاله از سایت لرنیان به معرفی رشته مهندسی عمران و گرایش ها و بازار کار این رشته می پردازیم. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

معرفی و بررسی بازار کار و آینده شغلی رشته مهندسی عمران

رشته مهندسی عمران یکی از شاخه‌های گروه مهندسی محسوب می شود که به طراحی، نگهداری و ساخت سازه‌ های مصنوعی و طبیعی از جمله جاده‌ها، پل‌ها، کانال‌ها، سدها و ساختمان‌ها می‌پردازد.

مهندسی عمران از جمله رشته‌هایی است که کاربرد علم در ایجاد سازندگی و عمران کشور را نشان می دهد.

در واقع هدف از این رشته تربیت متخصصانی است که بتوانند در پروژه‌های مختلف عمرانی در زمینه‌ های ساختمانی ، راه‌سازی ، سازه‌ ها و بناهای آبی، پل‌سازی ، جمع‌آوری و دفع فاضلاب و … مسئولیت طرح ، محاسبه و اجرا و نظارت بر اجرا را بر عهده بگیرند.رشته مهندسی عمران در مقطع کارشناسی سه گرایش عمران – عمران ، عمران – نقشه‌برداری و عمران – آب را در بر می گیرد.

این رشته در مقطع کارشناسی 142 واحد درسی را در بر می گیرد که 27 واحد درسی مربوط به دروس پایه ، 86 واحد درسی مربوط به دروس تخصصی ، 7 واحد درسی هم مربوط به دروس اختیاری می باشد.

توجه داشته باشید که تهیه نقشه ها با کمک نرم افزار طراحی کامپیوتری، آزمایش خاک برای تعیین کیفیت و قدرت پایه سازه ،اطمینان از مجهز بودن بخش های مختلف به تجهیزات ایمنی و سلامت و رعایت شدن قوانین و زمانبندی ها، ارزیابی ریسک ها و اثرات محیطی پروژه ها،گفتگو درخصوص تجهیزات لازم با کارفرما یا همکاران و … از جمله وظایف یک مهندس عمران می باشد.

تحصیل در مقاطع بالاتر در رشته مهندسی عمران 

اگر علاقه مند به تحصیل در رشته مهندسی عمران هستید در رابطه با تحصیل در مقاطع بالاتر در این رشته لازم است به اطلاعتان برسانیم که امکان تحصیل در رشته مهندسی عمران تا مقطع دکتری برای فارغ التحصیلان این رشته وجود دارد و در حال حاضر شاهد تدریس این رشته در دانشگاه های تراز اول هستیم.

فارغ‌التحصیلان مقطع کارشناسی می‌توانند در مقطع کارشناسی ارشد در گرایش هایی از جمله سازه، سازه‌های هیدرولیکی، سازه‌های دریایی، مهندسی مدیریت ساخت، مهندسی برنامه‌ریزی حمل و نقل، مهندسی زلزله، راه و ترابری، مکانیک خاک و پی، مهندسی آب ،مهندسی نقشه‌برداری فتوگرافی و مهندسی محیط زیست ادامه تحصیل دهند.

در رابطه با تحصیل در رشته مهندسی عمران در مقطع دکتری نیز لازم است بدانید که دانشجویان می بایست با افزایش اطلاعات خود، در یک زمینه تخصصی تر ،میزان قدرت و توان خود را برای انجام کارهای تحقیقاتی و توسعه مرزهای دانش و رفع مشکلات علمی و اجرایی از طریق پژوهش افزایش دهند تا بتوانند در این مقطع موفق شوند.

زمینه های کاری یک مهندس عمران به چه صورت است؟

در جدول زیر می توانید با زمینه های کاری رشته مهندسی عمران آشنا شوید.

طراحی و مشاورهفارغ التحصیلان در این زمینه به مشاوره در خصوص پروژه ها می پردازند و فعالان در این بخش بیشتر به کارهای دفتری و نقشه برداری می پردازند.
نظارتنظارت و هماهنگی کارها به دستور کارفرما از جمله فعالیت های یک مهندس ناظر می باشد.
پیمانکاری و اجرادریافت طرح و نقشه توسط پیمانکار و اجرای آن از جمله وظایف مهندس عمران در این حوزه می باشد.
بیشتربخوان بیشتر بدان  فعل نهی غایب

توانایی های لازم برای رشته مهندسی عمران

یک مهندس عمران باید بسیار اجتماعی بوده و دارای توان ایجاد ارتباط با جمله سایرین باشد؛ چون رشته مهندسی عمران یک رشته گروهی است. یعنی متخصص عمران در محیط کار خود با اقشار مختلف جامعه از جامعه کارگران، تکنسین‌ ها، و مهندسان رشته‌ های دیگر سروکار دارد و باید با همه این افراد ارتباط خوبی برقرار کند تا بتواند شاهد پیشرفت و موفقیت کارش باشد.

بازار کار و آینده شغلی رشته مهندسی عمران

رشته مهندسی عمران به دلیل داشتن رشته ها و گرایش های متنوع از بازار کار مناسبی برخوردار است.

البته به این نکته توجه داشته باشید که در صورتی این رشته از بازار کار مناسبی برای فارغ التحصیلان برخوردار است

که دانشجویان در دوران تحصیل به دنبال پژوهش،تحقیق و یادگیری بوده باشند و مهارت، علم و اطلاعات کافی را در زمینه با رشته تحصیلی شان کسب کرده باشند.

فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی می توانند پس از اتمام تحصیلاتشان

در شرکت های پیمانکاری ، شرکت های مشاوره و پروژه های تحقیقاتی به عنوان مهندس اجرایی ، سرپرست کارگاه ، مهندس ناظر ، نقشه بردار و … به فعالیت بپردازند.

ضمن اینکه فارغ التحصیلان پس از ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر در رشته مهندسی عمران می توانند در شرکت ­های مدیریت منابع آب ،راه­سازی و ترافیک شهری، شرکت آب و فاضلاب ، تصفیه خانه، سواحل،  ساخت پل و سد و…

مشغول به کار شوند.به طور کلی یک مهندس عمران فرصت های شغلی بسیاری در اختیار دارد

برای مثال طراحی و ساخت بسیاری از کارهای عمرانی مانند:

راه ها ، پل‌ ها ، سدها ، سازه‌های دریایی برای سکوهای نفتی، آشیانه‌ های هواپیما و خانه‌های مسکونی مقاوم در مقابل زلزله‌، از جمله فعالیت هایی است که مهندسان عمران می توانند بر عهده بگیرند.

نظر دانشجوی رشته مهندسی عمران

فرزین رستمی، دانشجوی رشته مهندسی عمران دانشگاه تهران

علیرغم این که مهندسی عمران رشته بسیار وسیعی است و دارای گرایش ها و زمینه های فعالیتی و پژوهشی زیادی

از جمله :

سازه، خاک و پی، مدیریت ساخت، مسائل اقتصادی و زمانی، راه و ترابری و طراحی شبکه های آبرسانی و… است،

اما اکنون اکثر دانشگاه ها در سطح کشور در دوره کارشناسی این گرایش ها را از هم جدا نمی کنند

و دانشجو در طول دوره کارشناسی مجموعه ای از دروس همه این گرایش ها را در سطح کارشناسی فرا می گیرد.

رشته مهندسی عمران

 

بازار کار مهندسی عمران برای خانم ها

با توجه به اینکه فضای کارگاهی فضایی مردانه و خشن هست، کار کردن خانم ها در این فضا با سختی های زیادی همراه میشه.

البته این مورد منکر توانایی خانم مهندس ها در اجرا نیست، بلکه فضای این کار به این شکل است.

بیشتربخوان بیشتر بدان  هکتار چیست

حتی در خارج از کشور هم بر اساس آمار ۱۴ درصد از مهندسان سازه استخدام شده خانم هستند. حالا راه حل چیست؟

 

کار در کارگاه ها

 

بازار کار مهندسی عمران برای خانم ها

به دلیل اینکه اکثر کارفرماها در برابر حضور خانم ها در کارگاه ها مقاومت دارند، بهتره که شما برای ورود به کارگاه یکی از دو کار زیر رو انجام بدید:

۱- اگر می تونید جایی رو برای کارآموزی پیدا کنید، خیلی سریع سراغش نرید.

به همون دلیلی که چندین بار گفتم کار خانم ها برای اثبات خودشون در کارگاه سختتره پس بهتره اول یکسری آموزش کارگاهی ببینند تا در کارگاه مشکل کمتری داشته باشید.

درسته شاید بعضی موارد باشه که تو کارگاه باهاش مواجه بشید، ولی اگر یکسری جزئیات و نکات رو بلد باشید، میتونید خیلی سریع توی همون کارآموزی خودتون رو نشون بدید.

این میتونه به شما در کار آینده کمک کنه.

در صورتی که این نکات رو بلد نباشید ممکنه خیلی سریع قضاوت بشید و دیگه بهتون اعتماد نکنن، مسئله ای که شاید برای آقایون کمتر پیش بیاد.

۲- اگر جایی برای کارآموزی در کارگاه پیدا نکردید، باز هم راه وجود داره. برای این مسئله ابتدا بهتره وارد کارهای دفتری و دفتر فنی بشید.

این بخش رو در قسمت بعد بیشتر توضیح میدیم، ولی یکی از راه ها برای راه پیدا کردن به کارگاه برای مهندسان عمران زن، شروع از قسمت های دیگه ست.

البته باز هم برای ورود به کارگاه از این طریق، ابتدا شما نیاز دارید که در کارهای دفترفنی متخصص باشید و از طرفی دیگه در همون بخش اطلاعات کارگاهی تون به قدری خوب باشه که بعدا حتی خودشون ازتون درخواست کنن تا در کارگاه کار کنید.

پس هیچوقت غیرممکن وجود نداره.

 

کار در دفتر فنی

 

بازار کار مهندسی عمران برای خانم ها

یکی از بهترین بخش ها برای خانم ها در مهندسی عمران ، کار در بخش دفتر فنی هست. این کار به دلیل نیاز به دقت و حوصله ی زیاد، می تونه برای خانم ها گزینه ی مفیدی باشه.

البته برای کار در این بخش به فهم کارگاهی نیاز دارید. حال اینکه خیلی ها شاید امکان حضور در کارگاه رو ندارن. حالا راه حل چیه؟

یکی از نکاتی که خیلی مهمه اینه که حضور در کارگاه شرط نیست، بلکه فهم نسبت به نکات کارگاهی نیازه.

آموزش هایی که فهم نسبت به نکات کارگاهی ایجاد می کنن، میتونن خیلی کمک کننده باشن. آموزش هایی که شاید از حضور در کارگاه هم برای درک کارگاهی مفیدتر باشه.

 

نیازهای کارگاهی دفترفنی

یک مهندس عمران نیازی نداره خودش ملات درست کنه، خودش جوشکاری کنه، خودش قالب بندی کنه، اما باید همه نکات لازم برای اجرای صحیح اون کار رو بدونه و این برای کار در دفترفنی کفایت می کنه.

وقتی از کار در دفتر فنی صحبت می کنیم یعنی یک دنیا کار… یعنی متره کردن، برآورد یک پروژه رو انجام دادن، صورت وضعیت کارکرد و تعدیل نوشتن، آنالیز قیمت انجام دادن و شرکت در مناقصه ها، پی گیری امور اداری بین پیمانکار، مشاور و کارفرما مثل ارسال و دریافت نامه ها، دستورکارها، ابلاغ صورتجلسات و غیره.

بیشتربخوان بیشتر بدان  صدور دیپلم المثنی

خلاصه کلی کار هست که اگر کمی آموزش های اولیه رو دیده باشید می تونید به شغل ها و حقوق های خوبی دست پیدا کنید. اما شرطش تلاش کردن، تمرین کردن و آموزش دیدنه.

در این بخش، در کارهای دولتی هم میشه به حضور پررنگ خانم ها اشاره کرد.

اگر به ادارات مربوط به عمران رفته باشید مثل شهرداری، وزارت راه و سازمان راهداری، می تونید تعداد زیادی از کارشناسان خانم رو ببینید که هم رده و گاهی بالاتر از مهندسین مرد مشغول به کار هستند و جای خود را در بازار کار مهندسی عمران پیدا کردند.

 

آموزش دفترفنی و امور پیمان

 

کار در بخش تحلیل و طراحی

 

بازار کار مهندسی عمران برای خانم ها

بخش طراحی هم یکی از بخش هایی هست که در بازار کار مهندسی عمران میشه جایگاه خوبی رو برای خانم ها در نظر گرفت.

در این قسمت هم به دلیل دقیق بودن خانم ها میشه روی آن ها حساب ویژه ای باز کرد.

در این بخش هم مثل بخش دفتر فنی نیاز به داشتن فهم کارگاهی هست که با همون آموزش ها در دسترس خواهند بود.

یک طراح با گرفتن اطلاعات کامل از محل پروژه و یک بازدید ساده می تونه محاسبات عظیمی همچون ساخت ساختمان های بلند مرتبه، پل ها، تونل ها و پایدارسازی گودها را انجام بده.

داشتن دانش کافی محاسبات و تسلط بر نکات ابتدایی اجرایی به سرعت فرد را به یک طراح قدرتمند تبدیل می کنه.

شاید در ابتدای کار محاسبات کوچکی انجام بدید ولی اطمینان داشته باشید که در محاسبات نیز بازار کار مهندسی عمران برای خانم ها فراهم است و به سرعت رشد خواهید کرد.

 

بازار کار مهندسی عمران برای خانم ها هم جا دارد

در نهایت باید گفت که آدم تو محدودیت ها ستاره میشه.

اگرچه تعداد خانم های شاغل در بازار کار مهندسی عمران کمتر از مردها است اما این دلیل بر برتری مردها در این رشته نیست.

هرخانمی با کمی تمرین و آموزش می تونه به جایگاه هایی دست پیدا کنه که مهندسین بدون دانش باید در خواب ببینند.

نکته مهم انتخاب جایگاه مناسب شما در این بازار کار است.

از دوستانتان بپرسید، به دفاتر و شرکت های مختلف سر بزنید و با مهندسین خانم آن ها صحبت کنید تا متوجه بشید در کدوم بخش می تونید عملکرد بهتری داشته باشید و با روحیه شما سازگارتره.

وقتی حوزه کاریتون رو مشخص کردید از یادگیری و تلاش دست برندارید و مطمن باشید که موفقیت نزدیک شماست.

شاید زود بهش نرسید اما حتما بهش می رسید.

خوشحال میشیم که نظرات و تجربه هاتون رو با ما به اشتراک بذارید. این نظرات میتونه به بقیه در انتخاب راهشون کمک کنه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تشبیه بلیغ اسنادی چیست x بخوانید...