زگهواره تا گور دانش بجوی

خرید کتاب روز با بیشترین تخفیف

اثر مرکب انتشارات ملینا
اثر مرکب انتشارات ملینا
تکنولوژی پلیمر

راهنمای بخش های این مقاله

تکنولوژی پلیمر

ما در عصر پلیمر زندگی می‌کنیم. پلاستیکها، قیرها، لاستیکها، پوشاک، چسبها، کائوچو، پروتئین و سلولز اینها همگی اصطلاحات جدیدی در فرهنگ عصر ما و گوشه‌ای از دنیای جالب و پرجاذبه شیمی پلیمر می‌باشند. در ادامه مقالات آموزشی لرنیان بیشتر در رابطه با تکنولوژی پلیمر با شما عزیزان صحبت خواهیم کرد.

مهندسی پلیمر – صنایع پلیمر

هدف تربیت مهندسان پلیمر متخصص در زمینه‌های فرآیند تولید پلیمرهای صنعتی از قبیل پلاستیك‌ها، لاستیك‌ها ، الیاف مصنوعی، چسب‌ها، رزین‌ها ، مواد اسفنجی به صورت خام و كاربرد آنها در صنایع پلیمر و تولید محصولات نهایی است.

پلیمرها كاربرد وسیعی در صنایع ایران دارند. فارغ‌التحصیلان این دوره توانایی‌های كافی در زمینه‌های بهره‌برداری در صنایع تولید و تبدیل پلیمر، ایجاد و برنامه‌ریزی واحدهای تولیدی تبدیل پلیمر خام به مواد مصرفی و اشتغال در مجتمع‌های بزرگ تولید پلیمر خواهند داشت.

از دروس اصلی مهندسی پلیمر می‌توان از موازنه انرژی و مواد، مكانیك سیالات، انتقال جرم و حرارت، شیمی و سینتیك پلیمریزاسیون، فرآیندهای پلیمریزاسیون ، مهندسی پلاستیك ، تكنولوژی الیاف مصنوعی و تكنولوژی كامپوزیت‌ها نام برد.

فارغ‌التحصیلان این دوره می‌توانند در كلیه صنایع بزرگ و كوچك تولید پلیمرها و همچنین در صنایع تبدیل پلیمر نظیر: صنایع لاستیك، پلاستیك، الیاف مصنوعی، رزین‌سازی، كفش‌سازی، چسب‌سازی، كامپوزیت‌ها، كاغذسازی مشغول به كار شوند و در مراكز تحقیقاتی پلیمرها در دانشگاهها تحقیق و تدریس كنند و در دفاتر مهندسین مشاور و واحدهای برنامه‌ریزی صنایع تولید پلیمرها و وزارتخانه‌های صنعتی فعالیت نمایند.

ادامه تحصیل در این رشته تا سطح دكتری در داخل و خارج از كشور امكان‌پذیر است.

کارشناسی ارشد علوم و تکنولوژی پلیمر

معرفی رشته :

بیشتربخوان بیشتر بدان  دانشگاه صنعتی سهند

واژه پلیمر از دو واژه یونانی Poly و Meros مشتق شده است و به معنی چند پاره یا بَسپار (بس = بسیار، پار = پاره، قطعه ) است. بَسپار ماده‌ای شامل مولکول‌های بزرگی است که از به هم پیوستن واحدهای کوچک تکرار شونده که تکپار یا مونومر نامیده می‌شود، ساخته شده است.

پلیمرها نقش اساسی در زندگی ما دارند. برخی از مهمترین پلیمرهای مورد استفاده در زندگی ما عبارتند از: پلی آمیدها (نایلونها)، پلی استرها (به صورت الیاف در پوشاک و به صورت صفحه در نوارها و فیلمها)، پلی اتیلن ها (در صنایع بسته بندی) و پلی استیرل ها ( در وسایل مختلف خانگی، نوری، اسباب بازی).

هدف از رشته علوم و تکنولوژی پلیمر، تربیت تکنولوژیست هایی است که با داشتن پایه شیمی قوی، در امور تحقیقاتی و اجرایی در کلیه صنایع  تولید و تبدیل پلیمرها فعالیت نموده و  پاسخگوی نیازها و کمبودهای تخصصی تکنولوژیکی کشور باشند.

بر خلاف رشته شیمی پلیمر که چندین دانشگاه پذیرای دانشجویان آن هستند، رشته علوم و تکنولوژی پلیمر ارایه بسیار محدودی دارد (مشخصاً در پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی).

در ادامه برای آشنایی بیشتر متقاضیان انتخاب رشته کنکور و نیز افرادی که در بازار کار و کاریابی به دنبال آینده شغلی بهتری هستند، اطلاعات بیشتری شامل: برنامه درسی(سرفصل) و تعداد واحد ها، دانشگاه های دارای رشته علوم و تکنولوژی پلیمر، معرفی رشته های ارشد و دکتری شیمی (به منظور ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر آموزش عالی) و معرفی فرصت شغلی و بازارکار این رشته ارایه می شود.

 

برنامه درسی (سر فصل) علوم و تکنولوژی پلیمر و تعداد واحدها :

 

تعداد کل واحدها : 32 واحد
دروس اصلی : 18 واحد
دروس اختیاری :
سمينار : 2 واحد
پایان نامه : 6 یا 9 واحد

بیشتربخوان بیشتر بدان  آشنایی با رشته پزشکی

 

 

تواناییهای فارغ‌التحصیلان

فارغ‌التحصیلان رشته مهندسی پلیمر از تواناییهای زیر در عرصه صنعت برخوردارند:

1- طراحی فرمولاسیون – انواع رنگها (پوششهای پلیمری) ، طراحی فرآیند تولید این مواد، مهندسی تولید و نظارت بر كل فرآیند تولید رنگ و نیز كنترل كیفی محصولات تولیدی در كارخانجات تولید پوششهای پلیمری، طراحی انواع پوششهای پلیمری مصنوعی در صنایع مختلف از جمله : صنایع برق و الكترونیك، صنایع غذایی و كاغذسازی و … و نیز فرمولاسیون و ساخت انواع مركبهای چاپ.

2- طراحی فرمولاسیون انواع رزینهای صنعتی اعم از رزینهای آلكید، آمینو، فنولیك، اكریلیك، اپوكسی و … ، طراحی واحدها و فرآیندهای ساخت رزینهای صنعتی، مهندسی تولید و كنترل كیفی رزینهای صنعتی.

3- كارشناسی تهیه پوششها  ونظارت بر اجرای عملیات رنگ‌آمیزی، بازرسی پیمانكاریهای رنگ‌آمیزی (عملیات آماده‌سازی و اعمال مواد پوششی) در صنایع بزرگی همچون صنایع نفت و گاز، پتروشیمی، برق، آب ، سازه‌های فلزی و بتونی، صنایع خودروسازی، لوازم خانگی و … ، مهندسی فرآیند و كنترل كیفی و عملیات پوشش‌دهی در این صنایع .

4- طراحی فرمولاسیون انواع چسب‌ها و درزگیرهای صنعتی و خانگی،

طراحی فرآیند تولید این محصولات، مهندسی تولید و كنترل كیفی این محصولات.

طراحی فرآیندهای آماده‌سازی سطوح برای به كارگیری این محصولات.

نظارت بر فرآیندهای آماده‌سازی سطوح و به كارگیری چسبها و درزگیرها.

5- طراحی فرآیندهای رنگرزی انواع منسوجات بافته و نبافته، چرم و … ، نظارت بر عملیات رنگرزی و نیز كنترل كیفیت محصولات رنگرزی شده و … .

6- طراحی واحدهای ساخت مواد رنگرزی، طراحی فرآیندهای ساخت مواد رنگرزی ، فرآیندهای ساخت رنگدانه‌های آلی و محصولات وابسته به آنها و نیز نظارت بر تولید و كنترل كیفی این محصولات.

7- نظارت بر فرآیندهای دوباره تولید تصاویر همچون: چاپ ، لیتوگرافی ، عكاسی رنگی ، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مخصوص شما:
دانشگاه غيرانتفاعي خاتم x بخوانید...