زگهواره تا گور دانش بجوی

خرید کتاب روز با بیشترین تخفیف

اثر مرکب انتشارات ملینا
اثر مرکب انتشارات ملینا
جایزه من بوکر

راهنمای بخش های این مقاله

جایزه من بوکر

جایزه‌ی ادبی من بوکر که با عنوان جایزه‌ی بوکر هم شناخته می‌شود، یکی از مهم‌ترین جوایز ادبی است که هر ساله به بهترین رمان جدید داده می‌شود. این جایزه تا سال ۲۰۱۴ فقط به کتاب‌هایی از نویسندگانی که شهروند کامنولث(مجموعه کشورهای فعلی و سابق بریتانیا) و یا جمهوری ایرلند باشند، تعلق می‌گرفت. اما بعد از این سال تمام آثار نوشته شده به زبان انگلیسی بررسی می‌شوند، فارغ از اینکه نویسنده چه ملیتی داشته باشد.در این مقاله از سایت لرنیان بیشتر در رابطه به جایزه من بوکر با شما همراهان گرامی صحبت خواهیم کرد.

 

"<yoastmark

 

هدف از جایزه من بوکر

هدف جایزه من بوکر ترویج ادبیات داستانی است. یعنی هیئت داوران سعی می‌کنند داستان‌هایی جذاب و باکیفیت را به همه دنیا معرفی کنند. با توجه به پوشش رسانه‌ای که درباره برنده هر سال انجام می‌شود، سرنوشت برنده نهایی جایزه بوکر از این رو به آن رو می‌شود. چرا که معرفی کتاب به عنوان برنده، تاثیر بسیاری بر میزان فروش کتاب دارد.

علاوه بر جایزه من بوکر، این بنیاد از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۵ هر دو سال یکبار به یک نویسنده غیر انگلیسی که اثری از او به انگلیسی ترجمه شده، به پاس زحماتش جایزه‌ای با عنوان «جایزه بین‌المللی بوکر» اهدا می‌کرد. از سال ۲۰۱۵ این بنیاد به صورت سالانه برنده‌ها را اعلام می‌کند. جایزه نقدی ۵۰ هزار پوندی هم به صورت مساوی بین نویسنده و مترجم تقسیم می‌شود.

روند انتخاب و اعطای جایزهٔ من بوکر

روند انتخاب برنده جایزه با تشکیل یک کمیته مشورتی که شامل یک نویسنده، دو ناشر، یک نماینده ادبی، یک کتاب فروش، یک کتابدار و یک رئیس منصوب شد توسط بنیاد جایزه بوکر است، آغاز می‌شود. سپس کمیته مشورتی هیئت داوران که عضویت آن هر ساله تغییر می‌کند را انتخاب می‌کند. هرچند در موارد نادر ممکن است داور یک بار دیگر انتخاب شود. داوران از میان منتقدان برجسته ادبی، نویسندگان، دانشگاهیان و شخصیت‌های برجسته عمومی انتخاب می‌شوند. داورهای انتخاب شده بدون دخالت مدیران بنیاد جایزه بوکر و حامیان مالی کار می‌کنند.

بیشتربخوان بیشتر بدان  معرفی کتاب خوب

معرفی کتاب

هر ناشر می‌تواند تا دو عنوان کتاب جدید (چاپ همان سال) را به بنیاد بوکر معرفی کند. به علاوه، کتاب نویسندگانی که قبلاً جایزهٔ بوکر را گرفته‌اند یا در ۱۰ سال گذشته جزو فهرست نهایی آن بوده‌اند نیز بررسی می‌شود.

ناشران می‌توانند تا پنج عنوان کتاب دیگر را برای بررسی ارائه کنند. داوران موظفند هشت تا دوازده عنوان از این کتاب‌ها را درخواست کنند تا در فهرست آثار مورد بررسی قرار گیرد. یک وجه تمایز بزرگ جایزهٔ بوکر با دیگر جوایز ادبی در این است که داوران همهٔ آثار معرفی شده را می‌خوانند. فهرست کتاب‌های معرفی شده اکیداً محرمانه است.

جایزه من بوکر 2016

جایزه بوکر که طی سال ها با تغییرات عمده ای روبرو بوده است، از سال ۲۰۱۶ به بعد به جایزه ای به یک کتاب ترجمه شده به انگلیسی به ارزش ۵۰ هزار پوند را نیز افزود که مساوی بین نویسنده و مترجم تقسیم می شود. این جایزه که به من‌بوکر بین المللی (Man Booker International Prize) مشهور است.

سال گذشته به کتاب اجرام آسمانی (Celestial Bodies) نوشته یوخا الهارثی (Jokha Alharthi) از عمان و مریلین بوث (Marilyn Booth) مترجم این اثر رسید.

روند انتخاب برنده جایزه با تشکیل یک کمیته مشورتی شامل یک نویسنده، دو ناشر، یک نماینده ادبی، یک کتابفروش، یک کتابدار و یک رئیس منتصب بنیاد آغاز می شود.

سپس کمیته مشورتی، هیات داوران را که عضویت آن هر ساله تغییر می کند، برمی گزیند. داوران از میان منتقدان برجسته ادبی، نویسندگان، دانشگاهیان و شخصیت های برجسته عمومی انتخاب می شوند.

 

برخی از نویسندگان برنده ی جایزه ی بوکر

از جمله ی مطرح ترین نویسندگانی که مفتخر به دریافت جایزه ی ادبی من بوکر شده اند می توان به «جان مکسول کوتزی» برنده ی سال 1983 برای کتاب «زندگی و زمانه مایکل. ک»، «کازوئو ایشی گورو» برنده ی سال 1989 برای کتاب «بازمانده ی روز»، «رادی دویل» برنده ی سال 1993 برای کتاب «پدی کلارک»، «ایان مک یوون» برنده ی سال 1998 برای کتاب «آمستردام»، «جان بنویل» برنده ی سال 2005 برای کتاب «دریا» و«پل بیتی» برنده ی سال 2016 برای کتاب «میهن فروش» اشاره کرد.

بیشتربخوان بیشتر بدان  معرفی کتاب رمان

اما جایزه ی بوکر به این برندگان محدود نمی شود؛ در ادامه، دیگر برندگان این جایزه را نیز معرفی خواهیم کرد.جوان ترین برندگان

«بن اکری» برنده ی سال 1991 برای کتاب «راه گرسنگان» تا به حال جوان ترین برنده ی جایزه ی من بوکر بوده است. او در زمانی که جایزه را برد، 32 سال داشت.

«آراویند آدیگا» وقتی در سال 2008 برای کتاب «ببر سفید» جایزه را برد، 33 سال داشت.

«کران دسای» 35 ساله که برای رمان «میراث گمشدگی» در سال 2006 جایزه ی بوکر را از آن خود کرد، تا به حال، جوان ترین زنی بوده که این جایزه را با خود به خانه برده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

معرفی کتاب خوب x بخوانید...