زگهواره تا گور دانش بجوی

خرید کتاب روز با بیشترین تخفیف

اثر مرکب انتشارات ملینا
اثر مرکب انتشارات ملینا
رادیو شیمی

راهنمای بخش های این مقاله

رادیو شیمی

پرتوشیمی یا شیمی تابشی (به انگلیسیRadiochemistry) شیمی ترکیبات پرتوفعال است. گاهی در مطالعهٔ واکنش‌های شیمیایی، ایزوتوپ مواد پرتوزا، برای بررسی ویژگی‌های ترکیب‌های غیرپرتوزا به‌کار گرفته می‌شوند. همچنین، پرتوشیمی برای ایجاد تغییر یا مطالعهٔ ساختارهای شیمیایی و زیستی دارای اهمیت است.در ادامه مقالات آموزشی لرنیان بیشتر در رابطه با رادیو شیمی با شماعزیزان صحبت خواهیم کرد.

رادیو شیمی چیست

رادیو شیمی، شیمی مواد رادیواکتیو است که در آن ایزوتوپ های رادیواکتیو عناصر برای مطالعه خواص و واکنش های شیمیایی ایزوتوپ های غیر رادیواکتیو مورد استفاده قرار می گیرند

(اغلب در رادیو شیمی، عدم وجود رادیواکتیویتی منجر به ایجاد ماده ای می شود که غیر فعال است زیرا ایزوتوپ پایدار است). رادیو شیمی متفاوت با شیمی پرتوی است که در آن سطوح تابش برای تأثیرگذاری در مواد شیمیایی، بسیار کم است. رادیو شیمی شامل مطالعه هر دو گروه رادیو ایزوتوپ های طبیعی و آزمایشگاهی است.

تاریخچه

امروزه واژه رادیوشیمی مجموع مفاهیم و بخشهای زیر را در بر می گیرد: 
بررسی خواص شیمیایی و فیزیکی رادیونوکلئیدها ، عناصر و ترکیبات رادیواکتیو 
یافتن روش مناسب برای شناسایی ، جداسازی و تغلیظ عناصر 
پژوهش در تغییرات هسته ای
 
استفاده از اورانیوم به شکل اکسید طبیعی آن به سال 79 میلادی بر می گردد یعنی زمانی که این عنصر برای اضافه کردن رنگ زرد به سفال لعابدار استفاده شد (شیشه زرد با یک در صد اورانیوم در نزدیکی ناپل ایتالیا کشف شده است.)
کشف این عنصر به شیمیدان آلمانی به نام مارتین هنریچ کلاپرس اختصاص داده شد که در سال 1789 اورانیوم را به صورت قسمتی از کانی که آن را pitchblende نامید کشف شد. نام این عنصر بر اساس سیاره اورانوس که هشت سال قبل از آن کشف شده بود برگزیده شد .این عنصر در سال 1841 به صورت فلز جداگانه توسط eugne melchior peligot استفاده شد.
در سال 1896 Henri Becquerel فیزیکدان فرانسوی برای اولین بار به خاصیت رادیو اکتیویته آن پی برد. 
كلیه فرآیند­های لازم جهت تصویربرداری با دستگاه‌های میکرو پِت و میکرو اسپکت و گاما کمرا که در این آزمایشگاه انجام می‌شوند نیاز به رادیو داروی مناسب با توجه به هدف آزمایش‌ها خواهد داشت. آماده‌سازی رادیوداروها شامل تعیین نوع ماده رادیواكتیو و لیبل مورد نظر جهت تزریق با توجه به هدف تصویربرداری‌های تحقیقات ، محاسبه میزان ماده رادیواكتیو مورد نیاز و … می‌باشد.

از خدمات عمده این آزمایشگاه عبارتند از:

  • انجام کنترل کیفی کلیه راد‌یوداروها، اعم از رادیو‌داروهای تشخیصی و درمانی رایج در مراکز تشخیصی- درمانی، رادیو‌داروهای تحت بررسی و پژوهشی و رادیو‌داروهای تصویب‌ شده
  • مشاوره و بررسی امکان‌سنجی اجرای پروژه­ های پژوهشی در زمینه تولید رادیو‌داروها

 Radio Thin Layer Chromatography (RTLC)-scanner

نصب دستگاه ساخت ایران Radio Thin Layer Chromatography (RTLC)-scanner در آزمایشگاه پیش‌بالینی با هدف ارائه خدمات بهتر به دانش پژوهان علوم مرتبط با مطالعات تصویربرداری پیش‌بالینی صورت گرفته است.

دستگاه اسکنر کروماتوگرافی لایه نازک پرتوی (RTLC) که توسط شرکت دانش بنیان کنترل فرایند پاسارگاد ساخته و با حمایت معاونت علمی و فناوری نهاد ریاست جمهوری تهییه شده و در آزمایشگاه پیش‌بالینی آماده ارائه خدمات است، تعیین شاخصه خلوص رادیوشیمیایی و رادیونوکلئیدی از مراحل مهم و ضروری کنترل کیفیت هر رادیودارو قبل از تزریق به بیمار برای اطمینان از کیفیت روال پزشکی هسته‌ای و اجتناب از پرتوگیری غیرضروری بیمار در اسکن‌های هسته‌ای SPECT  و PET است. خلوص رادیوشیمیایی، پیشتر به روش کروماتوگرافی با برش کاغذ کروماتوگرافی و اندازه‌گیری میزان رادیواکتیویته در هر برش انجام می‌گرفت.

بررسی خلوص رادیونوکلئیدی نیز با استفاده از دستگاه طیف‌ سنج گاما صورت می‌پذیرفت. دستگاه «اسکنر کروماتوگرافی لایه نازک پرتوی» نه تنها خلوص رادیوشیمیایی رادیودارو را ” نه به روش برش کاغذ کروماتوگرافی”، بلکه به روش “اسکن مکانی کاغذ کروماتوگرافی و آنالیز درصد خلوص رادیودارو و ناخالصی‌های آن” انجام می‌دهد. همچنین این دستگاه با مجهز بودن به تجهیزات و نرمافزار گاما-اسپکترومتری، همزمان با تعیین خلوص شیمیایی، خلوص رادیونوکلئیدی هر نمونه را نیز تعیین می‌نماید و مراکز پزشکی هسته‌ای را از خریدن دو دستگاه مجزا بی‌نیاز می‌کند.

کاربردهای این دستگاه شامل:

تعیین خلوص رادیوشیمیایی در رادیوداروها

تعیین خلوص رادیونوکلئیدی در رادیوداروها

کنترل کیفی رادیوداروها در مراکز تولیدی

آنالیز کمی و کیفی ترکیبات رادیو داروها

تعیین غلظت درصدی اجزای رادیودارو

توسعه و تکمیل فرایند کروماتوگرافی و اسکن رادیودارو و مستندسازی آن است.

 

 

بیشتربخوان بیشتر بدان  واکنش پذیری فلزات
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مخرج مشترک چیست x بخوانید...