زگهواره تا گور دانش بجوی

خرید کتاب روز با بیشترین تخفیف

اثر مرکب انتشارات ملینا
اثر مرکب انتشارات ملینا
رشته مدیریت تکنولوژی

راهنمای بخش های این مقاله

رشته مدیریت تکنولوژی

این رشته یک تخصص میان رشته ای می باشد که بین علوم مختلف از جمله علوم طبیعی ، اجتماعی ، تجزیه صنعتی ، تئوری کسب و کار و مهندسی ارتباط برقرار می نماید .در این مقاله از سایت لرنیان به بررسی رشته مدیریت تکنولوژی خواهیم پرداخت.با ما همراه شوید.

رشته مدیریت تکنولوژی چیست

مديريت تکنولوژي، تخصصي ميان رشته‌اي است که علوم پايه، مهندسي و دانش و روش‌هاي مديريت را يکپارچه كرده و بر تکنولوژي به عنوان عامل خلق ثروت تأکید مي‌نمايد.

امروزه تكنولوژي(فناوری) اصلي‌ترين عامل توليد ثروت و  ثروت نيز داشته‌اي ارزشمندتر از پول است كه مي‌تواند عواملي همچون دانش، استفاده مؤثر از منابع، حفظ منابع طبيعي و ساير عوامل مؤثر در ارتقاء استاندارد و كيفيت زندگي را شامل شود لذا رشته ای که بتواند دانش انسان را در مباحث و موضوعات وابسته به فناوری نظیر پیش بینی، انتخاب، انتقال، توسعه فناوری و نیز صدور و تجاری نمودن فناوری ارتقاء دهد، از توجه ویژه ای برخوردار خواهد بود.

در تعریفی دیگر مديريت تکنولوژي به مفهوم مديريت سيستم‌هايي است که به ايجاد، کسب و استفاده از تکنولوژي کمک مي‌کنند.

رشته مدیریت تکنولوژی با توجه به دفترچه ارشد 95 دارای 4 گرایش انتقال تکنولوژی، سیاست های تحقیق و توسعه، استراتژی های توسعه صنعتی ، نوآوری تکنولوژی می باشد.

واحدهای درسی در دانشگاه:

 تئوریهای اقتصاد و سیر تحول تکنولوژی

 تکنولوژی و توسعه

 تئوریهای نوآوری مدلها، فرایند ها و سیاستها

 پیش بینی تکنولوژی

 ارزیابی تکنولوژی

 مدیریت رفتار سازمانی پیشرفته

 تئوریهای مدیریت پیشرفته

 مدیریت استراتژیک صنعتی

 مدیریت تولید پیشرفته

 سیستمهای اطلاعاتی مدیریت تکنولوژی

 نظام ملی نوآوری- نوآوری و رشد

 تکنولوژی های نو و محیط زیست

 نوآوری و تغییرات تکنولوژی

آینده شغلی:

این رشته هم در ابعاد ملی و هم در ابعاد سازمانی و فردی می باشد و مواردی از قبیل سیاست علم و تکنولوژی، فرآیند نوآوری تکنولوژی، مدیریت تحقیقات، زیرساختار و تغییرات تکنولوژیک تحقیقات و کارآفرینی تکنولوژیک و سرمایه گذاریهای جدید، چرخه عمر محصول و چرخه عمر فرآیند برنامه ریزی و پیش بینی تکنولوژی و موارد زیادی از این عناوین جزء دانش این رشته می باشد. امید است دانشجویان این رشته با کسب مهارتهای جانبی نظیر زبان و کامپیوتر و با مطالعه دقیق مباحث تخصصی خود نظیر قراردادهای انتقال تکنولوژی و قواعد حقوقی آن، شرایط مناسبی برای ورود به بازار کار داشته باشند.

بیشتربخوان بیشتر بدان  فعل نهی غایب

 

برای تحصیل در این رشته چه چیزهایی مورد نیاز است؟

 علاقه مندی به علوم روز و مباحث استقرار تکنولوژی های نوین(بسیار مهم)

 قدرت و توان ادراک، تجزیه و تحلیل و نهایتا حل مشکلات مدیریتی (رویکرد جستجو برای تکنولوژی متناسب)

 داشتن روحیه مبارزه طلب برای متقاعد ساختن مدیران در استقرار تکنولوژی های جدید

 داشتن روحیه تیمی و علاقه مند به همکاری و علاقه مند به یادگیری (بسیار مهم)

 توانایی تجزیه و تحلیل و درک روابط سازمان و تکنولوژی و توانایی تدوین استراتژی

 علاقه مند به نوآوری و خلاقیت و توانایی پذیرش روشهای خلاقانه

رشته مدیریت تکنولوژی
رشته مدیریت تکنولوژی

رشته مدیریت تکنولوژی ارشد

تکنولوژی، ابعاد مختلف دارد. بحث تکنولوژی میان رشته های فنی و مهندسی و علوم پایه مطرح می شود و عملا ارتباط بین این تکنولوژی با منابع انسانی متخصص، ایده سازی، تجاری سازی و خلق یک محصول با کاربری جهانی، وظیفه مدیریت تکنولوژی است. ایجاد فناوریهای جدید و یا پیش بینی فناوریها نیازمند یک مدیر تکنولوژیست تا با ایجاد دیدگاه صحیح بین اطلاعات جمع آوری شده و ربط دادن اطلاعات با افراد متخصص نقش خود را به خوبی ایفا کند. انتقال تکنولوژی به یک صنعت خاص و یا یک زمینه جدید و مدیریت این انتقال از بعد منابع انسانی و اطلاعات باعث به وجود آمدن رشته مدیریت تکنولوژی شده است. استفاده از تکنولوژیها برای بهمنه سازی فرآیندهای تولیدی و یا امور اقتصادی و زمینه های اجتماعی از دیگر وظایف مدیران تکنولوژی است. شاید در دید اول مدیریت تکنولوژی با مباحث کاملا نوآورانه اشتباه گرفته شود. مدیریت نوآوری به نوعی زیرمجموعه مدیریت تکنولوژیست. تکنولوژی گاهی ایجاد شده است و منتظر یک مدیریت دقیق است تا بتواند وارد عرصه های صنعت، اجتماع و اقتصاد و حتی فرهنگ شود.

بیشتربخوان بیشتر بدان  مصوت چیست

برنامه درسی و تعداد واحدهای کارشناسی ارشد مدیریت تکنولوژی

دروس مشترک

ردیفعنوان درستعداد واحد
1تئوریهای اقتصادی و سیر تحول تکنولوژی2
2تکنولوژی و توسعه2
3تئوریهای نوآوری مدلها، فرآیندها و سیاستها2
4پیش بینی تکنولوژی2
5ارزیابی تکنولوژی2
6مدیریت رفتار سازمانی پیشرفته2
7نظریه های مدیریت پیشرفته2
8مدیریت تولید پیشرفته2
9مدیریت استراتژیک پیشرفته2
10سیستم های اطلاعاتی مدیریت تکنولوژی2

 

رشته مدیریت تکنولوژی دکتری

دوره دکتری آینده پژوهی و مدیریت تکنولوژی به فعالیت های آموزشی  و پژوهشی در زمینه ی تحولات تکنولوژیکی در سطح جهان، تکنولوژی های نو و شکل گیری قطب های صنعتی می پردازد.

دانشجویان پس از پایان دوره به فنون مدیریت، ایجاد، انتقال، جذب و توسعه نوآوری تکنولوژی در سطح بنگاه، بخش و کلان آشنا می شوند. هدف این رشته تربیت افراد متخصص با توانایی ارزیابی، برنامه ریزی و سازماندهی فعالیت های تحقیق و توسعه مرتبط با پیشرفت و رشد اقتصادی کشور است.

هدایت و اجرای پروژه های تحقیقاتی در زمینه آثار تحولات و تغییرات تکنولوژیکی بخش های اقتصادی کشور، از دیگر اهداف این رشته می باشد. همچنین این افراد باید توانایی ارائه ‏ی استراتژی های توسعه تکنولوژی با توجه به تجارب کشورهای صنعتی و تازه صنعتی شده را داشته باشند و بر اساس نیازهای کشور به تجزیه و تحلیل و ارائه استراتژی های پیشرفت و توسعه از طرف سازمان های بین المللی بپردازند.

منابع پیشنهادی رشته کارآفرینی،آینده پژوهی و مدیریت تکنولوژی

دروس عمومی:

‏‫ استعداد تحصیلی / هادی مسیح خواه

زبان عمومی (کلیه رشته‌ها و گرایش‌ها): ویژه آزمون دکتری / محمد مغاری اصفهانی

زبان عمومی دکتری زیر ذره بین / الناز یوسف زاده

دروس تخصصی :

آم‍ار و ک‍ارب‍رد آن‌ در م‍دی‍ری‍ت‌/ ع‍ادل‌ آذر، م‍ن‍ص‍ور م‍وم‍ن‍ی‌.

م‍دی‍ری‍ت‌ اس‍لام‍ی‌/ ع‍ل‍ی‌اک‍ب‍ر اف‍ج‍ه‌ای‌.

م‍ب‍ان‍ی‌ س‍ازم‍ان‌ و م‍دی‍ری‍ت‌/ ع‍ل‍ی‌ رض‍ائ‍ی‍ان‌ ؛ وی‍راس‍ت‍ه ع‍ل‍ی‌اص‍غ‍ر پ‍ورع‍زت‌.

رشته مدیریت تکنولوژی در خارج

زبان تحصیل رشته مدیریت

زبان تحصیل در کشور‌های مختلف، متفاوت است؛ اما در برخی از کشور‌های اروپایی و آسیایی دانشگاه‌هایی هستند که دوره‌های آموزشی خود را برای دانشجویان بین‌المللی به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند. اکثر دانشجویان بین‌المللی که قصد تحصیل در دانشگاه‌های خارجی را دارند، به زبان انگلیسی مسلط هستند و بنابراین تمایل دارند که در کشور‌های انگلیسی زبان مانند آمریکا و انگلیس تحصیل کنند؛ اما باید بدانید که اخذ پذیرش از دانشگاه های آمریکا و انگلیس مشکل خواهد بود و دانشجویان زیادی برای اخذ پذیرش از این دانشگاه‌ها با یکدیگر به رقابت می‌پردازند؛ بنابراین اگر شانس شما برای اخذ پذیرش از این دانشگاه‌ها بسیار پایین خواهد بود و بهتر است علاوه بر این دانشگاه‌ها، دانشگاه‌های اروپایی و آسیایی را مدنظر قرار دهید تا بتوانید شانس خود را برای اخذ پذیرش از یک دانشگاه معتبر بالا ببرید.

بیشتربخوان بیشتر بدان  رشته های پرطرفدار انسانی

اکثر دانشگاه‌های جهان در مقطع کارشناسی برنامه های آموزشی خود را به زبان تکلم کشور خود برگزار می‌کنند. برای مثال در دانشگاه های کشور آلمان اکثر دوره‌های کارشناسی به زبان آلمانی ارائه می‌شوند اما در مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکتری اکثر دوره‌های آموزشی به زبان انگلیسی برگزار می‌شوند. از طرفی دانشجویان می‌توانند در برخی از کشور‌ها مانند کشور ترکیه به زبان انگلیسی تحصیل کنند. بعضی از دانشگاه‌های ترکیه برنامه‌های آموزشی خود را در مقطع کارشناسی به زبان انگلیسی برگزار می‌کنند. هزینه تحصیل در برنامه‌هایی که به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند بیشتر است. دانشگاه ملی سنگاپور نیز دوره‌های مدیریت را در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری به زبان انگلیسی برگزار می‌کند و دانشجویانی که تمایل دارند در دوره‌های تحصیلات تکمیلی مدیریت شرکت کنند می‌توانند برای اخذ پذیرش از دانشگاه ملی سنگاپور اقدامات لازم را انجام دهند. دانشجویان باید برای تحصیل در دانشگاه‌هایی که برنامه‌های آموزشی خود را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند، مدرک آیلتس یا تافل داشته باشند.

بهترین کشور برای ادامه تحصیل در رشته مدیریت

هزینه تحصیل و زندگی در کشور‌های مختلف متفاوت است. دانشجویان باید علاوه بر هزینه تحصیل در رشته مدیریت، هزینه‌های زندگی در کشور مقصد را در نظر بگیرند. هزینه تحصیل و زندگی در برخی از کشورها مانند کشور آمریکا بسیار بالا است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صامت و مصوت در ادبیات x بخوانید...