زگهواره تا گور دانش بجوی

خرید کتاب روز با بیشترین تخفیف

اثر مرکب انتشارات ملینا
اثر مرکب انتشارات ملینا
چگونه فیزیک را برای کنکور بخوانیم

راهنمای بخش های این مقاله

روش خواندن فیزیک برای کنکور

روش خواندن فیزیک برای کنکور یا حتی امتحانات نهایی از آن دسته مسائل پر پرسش توسط محصلان رشته های ریاضی و تجربی است.در این مقاله از سایت لرنیان روش خواندن فیزیک برای کنکور های ریاضی و تجربی را بررسی کرده ایم.با ما همراه شوید.

روش خواندن فیزیک برای کنکور تجربی

درس فیزیک با ضریب 4 برای دانش آموزان ریاضی و با ضریب 3 برای دانش آموزان تجربی یکی از درس های مهم و سخت مقطع دوازدهم و متوسطه دوم محسوب می شود. در واقع فیزیک ترکیبی از ریاضیات، مسائل تحلیلی و حفظی است. شاید ترکیب این سه، این درس را تا حدی برای دانش آموز سخت و دشوار کرده است.

از طرفی خود دانش آموز هم نتوانسته به خوبی با این درس ارتباط برقرار کند. روی دادن این به دلیل تدریس اشتباه و ناکافی معلم، دسترسی نداشتن به منابع مناسب برای مطالعه این درس، عدم تمرین کافی و دسترسی نداشتن به سوالات با کیفیت، عدم پیروی از یک روش مطالعه فیزیک استاندارد و … باشد. مهم‌ترین عامل ضعف در یادگیری فیزیک، نداشتن برنامه منسجم و مشخص برای یادگیری این درس و نبود مشاوره یا همان معلم است.

روش خواندن فیزیک برای کنکور رشته ریاضی

 • تعداد سوالات درس فیزیک در کنکور در رشته ریاضی، 45 سوال و مدت زمان پاسخ گویی به سوالات 55 دقیقه است.61 تا 65 درصد سوالات کنکور در درس فیزیک از کتاب های پایه و 37 تا 39 درصد از کتاب فیزیک پیش دانشگاهی است.
 • اگر می خواهید در یکی از رشته های مهندسی و در دانشگاه های سراسری خوب قبول شوید، باید به این درس توجه بالایی داشته باشید. درصد بالای 71 درصد در این درس شانس قبولی شما را افزایش می دهد.
 • ضریب درس فیزیک در کنکور ریاضی، 9 می باشد. این درس پس از ریاضی مهم ترین درس محسوب می شود.

فیزیک در رشته تجربی

 • تعداد سوالات فیزیک در رشته تجربی، 30 سوال است و مدت پاسخ گویی به آن 37 دقیقه است. 55 تا 57 درصد سوالات کنکور از مطالب پایه و 45 تا 47 درصد سوالات از مطالب پیش دانشگاهی است.
 • وضعیت پاسخگویی دانش آموزان رشته تجربی، دارای میانگین درصدی پایین تر از بچه های ریاضی است.
 • درس فیزیک در رشته تجربی، 6 است و کسب یک درصد بالا می تواند بسیار مهم باشد. به عقیده کارشناسان مجموع درصد پاسخگویی درس ریاضی و فیزیک اگر بالای 111 باشد، شانس قبولی دانش آموز در رشته های پزشکی بیشتر است. البته درصد دروس دیگر هم مهم است و باید به آن توجه داشت.
 • در حال حاضر پرسش های این درس به سمت مفهومی شدن پیش می رود. البته منظور این نیست که نکات و فرمول های تستی را یاد نگیرید، بلکه شما اول باید مطالب را به صورت مفهومی یاد بگیرید و سپس به سراغ حل تست بروید.
 • علاوه بر این، پرسش ها و تست های کنکور سالهای قبل را هم در نظر بگیرید. چون تجربه ثابت کرده که پرسش  های کنکور ها در این درس 70 تا 80 درصد مشابه است. پس حتما بررسی تست های کنکور سال قبل را در برنامه خود قرار دهید.

تکلیف هر فصل فیزیک را سر کلاس روشن کنید

فیزیک از آن درس‌هایی است که بچه‌ها تمایل زیادی به حذف برخی مباحث آن دارند. حذف مبحث همیشه هم بد نیست، منتهی به دو شرط:

 1. اگر قرار است مبحثی را حذف کنید درجا بعد از کلاس و پس از مشورت با معلم خود تکلیف آن را روشن کنید.
 2. حذف مبحث به معنای بی‌خیال شدن آن نیست، قرار است روزی یک تست از آن بزنید.
 3. کسب تسلط نسبی بر مباحث به کمک روش مطالعه فیزیک سه ساعته ضروری است.
بیشتربخوان بیشتر بدان  رشته دبیری فیزیک

شاید از خودتان بپرسید که چرا باید از مبحث حذف شده تست بزنید؟ قضیه برمی‌گردد به غیرقابل پیشبینی بودن تست‌های فیزیک. شاید از روی شانس سوالی که از یک مبحث مطرح می‌شود سوال آسانی باشد یا شاید مباحث با هم ترکیب شده باشند. پس به واقع چیزی به عنوان حذف صد در صد در درس فیزیک وجود ندارد.

 

بیشتر بخوانید :

روش مطالعه فیزیک برای کنکور

روش مطالعه فیزیک برای کنکور

روش مطالعه فیزیک رتبه های برتر

مهلا میرزایی (رتبه 71 منطقه 1 کنکور تجربی 95) – درصد فیزیک : 100%

روش مطالعه فیزیک من به این صورت بود که در کلاس همه حواسم رو جمع می کردم تا تمام مطالب رو سر کلاس یاد بگیرم و نیاز نباشه بعدا فرصت مطالعه ام رو به فهمیدن و یادگیری مطالب اختصاص بدم. من درس هر روز رو همون روز مطالعه می کردم و پس از تدریس دبیر، ابتدا کتاب درسی رو می خوندم تا نکاتی رو که ممکن بود سر کلاس به اون ها توجه نکرده باشم به خوبی یاد بگیرم. مطالب حفظی فیزیک رو هم در همین مواقع حفظ می کردم. با این حال اگه درسی رو در کلاس متوجه نمی شدم، ابتدا کتاب درسی رو می خوندم و سپس درس نامه های دو کتاب تست رو مطالعه می کردم تا بتونم نکات مشترک اون ها رو با کتاب درسی به خوبی مقایسه و بررسی کنم و درس رو یاد بگیرم.

من تنها تست های یک کتاب تست رو حل می کردم و اون رو یک بار به طور کامل حل کرده و دوبار مرور کردم. اگرچه کتاب تست دوم هم داشتم، اما از اون برای مطالعه درس نامه استفاده می کردم.

اغلبِ درس نامه ها تست هایی رو برای یادگیری دارند که من اون ها رو حل می کردم و بعد از این که کاملا مطلب رو یاد می گرفتم، به حل تست های کتاب تست می پرداختم. 100تا تست اول برای ایجاد تسلط هست و در این تست ها زمان برام ارزش کمتری داشت. ( این تعداد تست برای افراد مختلف، متفاوته؛ برای بعضی کمتر و برای بعضی بیشتر) اما دقت می‌کردم که حل سوالات به نحوی من رو به خودش مشغول  نکنه که به طور کامل زمان رو از یاد ببرم. تنها نسبت به تست های بعدی زمان بیش‌تری رو به اون ها اختصاص می دادم. در رابطه با تست های زمان دار، از ابتدای سال زمان برام مهم بود، اما از عید به بعد زمان رو به طور جدی تری مد نظر داشتم. در زمان حل تست ها اگه به تستی می رسیدم که خیلی طول می کشید تا راه مناسب رو پیدا کنم یا راه  حل من طولانی و زمان بَر بود و یا نتونسته بودم اون رو حل کنم، اون تست ها رو علامت گذاری می کردم تا در ایام جمع بندی دوباره به اون ها مراجعه کنم.

تدریس مباحث فیزیک در مدرسه ما قبل از عید تموم شد و من پس از عید به زدن آزمون های فیزیک و مرور تست های علامت گذاری شده خودم پرداختم. هم چنین در این ایام (پس از عید)، من تمام آزمون های فیزیک کنکور های سال 90 به بعد رو در هر دو رشته ی ریاضی و تجربی امتحان دادم. در زمان جمع‌بندی از کتاب سه‌سطحی فیزیک نیز استفاده کردم. در خرداد به تورق سریع کتاب های درسی فیزیک برای یادآوری مطالب حفظی پرداختم و با آمادگی کافی در کنکور شرکت کردم.

بیشتربخوان بیشتر بدان  استعلام معدل دیپلم

روش خواندن درس فیزیک برای کنکور

باید به حدی از تسلط در فیزیک برسید که بتونید به طور متوسط هر تست فیزیک کنکور رو در حداکثر ۷۴ ثانیه جواب بدید. اگه تجربی هستید حداقل ۱۲ درصد و اگه رشته ریاضی هستید حداقل ۲۰ درصد از کل ساعت مطالعه هفتگی رو برای فیزیک کنار بگذارید. از درس فیزیک در کنکور تجربی ۳۰ سوال طرح میشه که ۳۷ دقیقه زمان داره و در رشته ریاضی ۴۵ سوال طرح میشه که ۵۵ دقیقه وقت داره یعنی برای هر تست فیزیک کنکور حدود ۷۴ ثانیه وقت دارید.

اگر دو فصل حرکت شناسی و دینامیک رو جزو پیش دانشگاهی فقط حساب کنیم، میشه گفت نصف سوالات فیزیک از پیش دانشگاهی و نصف دیگه از سال اول، دوم و سوم دبیرستان طرح میشه.

بهترین روش خواندن فیزیک برای کنکور

اولین نکته‌ی مهمی که باید بدانید، این است که برای فهمیدن فیزیک، باید مسئله حل کنید. معلم فیزیک شما، بر قوانین و مفاهیم اصلی تأکید می‌کند و شما به‌عنوان دانش‌آموز، باید بتوانید از این قوانین برای درک و حل مسئله استفاده کنید.

مطالبی را که قرار است در طول ترم فرا بگیرید، به‌طور مختصر مرور کنید تا بتوانید برنامه ریزی کنید و بازدهی‌تان را بالا ببرید. برای درک و به خاطر سپردن داده‌ها و فرمول‌ها، باید مطالب اساسی و نکاتی که مباحث مختلف را به‌هم مرتبط می‌کنند، یاد بگیرید. به‌هرحال گاهی بعضی از فرمول‌ها را فراموش می‌کنید، اما درک مباحث اساسی به شما کمک می‌کند برای خودتان فرمول بسازید.

با استفاده از موارد زیر، سعی کنید در ابتدای ترم پیش‌زمینه‌ای از فیزیک به‌دست بیاورید تا بتوانید گام‌های بعدی را بهتر دنبال کنید.

۱. به سرفصل‌های درس توجه کنید و توضیحاتی را که درمورد آنها ارائه شده است، مطالعه کنید. به‌دنبال نکات اساسی بگردید، سعی کنید الگوی حاکم بر کتاب را شناسایی کنید و بین این درس و آموخته‌های قبلی‌تان، ارتباط برقرار کنید.

۲. کتاب‌تان را بررسی کنید. برای این کار:

 • فهرست و مقدمه را بخوانید؛
 • هر یادداشتی را که خطاب به دانش‌آموز یا معلم در مقدمه آمده است، مطالعه کنید؛
 • سرفصل‌ها را بررسی کنید تا ببینید کدام عناوین حذف شده‌اند و کدام مطالب را در طول ترم خواهید خواند.

۳. همچنان که با این روش کتاب را بررسی می‌کنید، نکات اصلی و مباحث پایه را هم پیدا کنید. نگاهی به مسئله‌ها بیندازید و ببینید نکات اساسی چگونه در این مسائل به‌کار گرفته شده‌اند.

روش درست خواندن فیزیک برای کنکور

روش مطالعه درس فیزیک برای شرکت در کنکور سراسری

از آن جایی که این درس یکی از نقاط ضعف بسیاری از دانش آموزان پایه نظری می باشد، لذا دستیابی به درصدهای بالا این درس در کنکور نقش به سزایی در تراز و رتبه داوطلبان خواهد داشت که برای این امر باید با نحوه صحیح مطالعه این درس آشنایی پیدا کرد. هر چند که روش های مطالعاتی منحصر به فرد بوده و نمی توان آن را به تمامی داوطلبان تعمیم داد؛ اما با این وجود، آشنایی با روش مطالعاتی رتبه های برتر کنکور و بهره گیری از آن ها بسیار سودمند خواهد بود. ما در این مقاله چکیده ای از یک روش مطالعاتی مفید در درس فیزیک را در اختیار شما قرار خواهیم داد.

 1. قبل از حضور در کلاس حتما در مبحث مربوطه پیش خوانی داشته باشید. البته دقت فرمایید تا همگام با دبیر پیش رفته و در پیشی گرفتن از او عجله نکنید.
 2. سعی کنید در حین تدریس دبیر، مطالب را تمام و کمال فرا گیرید و از روی آن ها یادداشت برداری کنید؛ تا پس از آن وقت خود را در منزل برای یادگیری مطالب صرف نکنید.
 3. مبحث تازه تدریس شده را در همان روز (موکدا در همان روز!) مرور کرده و فرمول ها و حفظیات مربوط به آن را حفظ کنید.
 4. به خاطر سپردن فرمول ها و روابط لازم است، ولی در کنار آن باید معنی فیزیکی این فرمول ها را هم درک کرد. برای این کار، به سراغ تمرینات کتاب درسی بروید و بر مفاهیم آن تسلط و تعمق کافی را پیدا کنید.
 5. پس از تسلط کامل روی مطالب کتاب درسی، سراغ تست ها بروید. اما در ابتدا تست های درسنامه کتاب کمک درسی خود را جهت یادگیری اول حل کنید و پاسخ تشریحی آن را به طور کامل مطالعه فرمایید. در این مسیر آشنایی کامل از بهترین منابع کنکور ریاضی و بهترین منابع کنکور تجربی برای شما بسیار حائز اهمیت خواهد بود.
 6. در مرحله بعد، تست های متفرقه دیگر را حل کنید. تست زنی در این مرحله با هدف تسلط یابی کامل روی مباحث مطالعه می شوند که تعداد آن در هر فرد متفاوت است. چرا که شما با تست زدن با شیوه طرح سوالات کنکور آشنا خواهید شد. در این مرحله هم پاسخ های تشریحی را تماما مطالعه فرمایید.
 7. در هفته های بعدی، داوطلبان کنکور تجربی حداقل 15 درصد و داوطلبان کنکور ریاضی حداقل 20 درصد از حجم و زمان مطالعاتی خود را به درس فیزیک اختصاص دهند و در این دوره تست ها را به صورت زمان دار حل کنند.
 8. در بازه زمانی بعد از تعطیلات نوروز، زمان را به طور جدی در حل مسائل فیزیک مد نظر قرار دهید.
 9. پیشنهاد می شود که در ایام تعطیلات عید نوروز، آزمون های فیزیک دهه اخیر مربوط به دو گروه علوم تجربی و ریاضی را جهت آمادگی هر چه بیشتر، تحت شرایط مشابه پاسخ دهید.
بیشتربخوان بیشتر بدان  رشته علوم تربیتی

روش خواندن فیزیک کنکور

در نهایت سر جلسه کنکور با اعتماد به نفس حاضر شوید و با دقت و در عین حال خونسردی، شروع به مطالعه و حل مسائل مکتوب نمایید و در حین پاسخ دهی به زمان آزمون نیز توجه داشته باشید. سوالات درس فیزیک در کنکور 3 دسته هستند:

 • دسته اول: سوالاتی که فرمول و پارامترهای مشخصی دارند که برای پاسخگویی به آن ها تنها نیاز به جایگذاری خواهید داشت.
 • دسته دوم: سوالاتی هستند که دارای فرمول و مجهول مشخص هستند. برای پاسخ دهی به این سوالات با جایگذاری کردن فرمول های مختلف در دل یکدیگر به جواب خواهید رسید.
 • دسته سوم: دشوارترین سوالات هستند که در آن ها پارامترها نیز پشت یک مفهوم واقعی یا فانتزی پنهان می شوند و این استتار پارامتری، حتی تشخیص فرمول را برای شما سخت خواهد کرد. بنابراین برای پاسخ به این سوالات ملزم به داشتن تسلط کافی روی مفاهیم هستید.

روش خواندن فیزیک کنکوری

جمع بندی

تعطیلات عید نوروز و پس از آن فرصتی طلایی برای جمع بندی دروس اختصاصی از جمله فیزیک هستند. لذا توصیه می شود برای مطالعه در این ایام، برنامه مطالعاتی خود را از پیش تعیین کنید. آشنایی با روش مطالعه برای کنکور در عید نوروز، گامی مثبت به سمت اهداف شما خواهد بود. مطالعه تمام و کمال متن کتاب در این ایام، برای شما بسیار وقت گیر خواهد بود. در عوض می توانید به یادداشت برداری ها و خلاصه نویسی های خود رجوع کنید.

برای موفقیت در فیزیک فقط فرمول حفظ نکنید بلکه مباحث را عمیقا درک کنید. برای یادگیری کامل این درس به صورت مرتب در کلاس های مربوط شرکت کنید و خود نیز به طور مستقل در طول ترم درس خوانده و مسائل گوناگون حل کنید و سپس در قالب کنفرانس درس را برای خود ارائه کنید. بدون اغراق این روش در تسلط یابی روی مباحث معجزه خواهد کرد. نهایتا لازم به ذکر است که خود آموزی مباحث، مشکلاتی را هم به همراه خواهد داشت، بنابراین برای جلوگیری از این مسئله با سایر دوستان خود در تعامل داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تشبیه بلیغ اسنادی x بخوانید...