زگهواره تا گور دانش بجوی

خرید کتاب روز با بیشترین تخفیف

اثر مرکب انتشارات ملینا
اثر مرکب انتشارات ملینا
زندگی خوابگاهی

راهنمای بخش های این مقاله

زندگی خوابگاهی

خبر پذیرفته شدن در دانشگاه، باعث خوشحالی فرد و خانواده‌اش می‌شود،اما زندگی خوابگاهی مسلما از دغدغه ها و استرس های هر فرد سال اولی است. ما در سایت لرنیان نکات مهمی که باید در زندگی خوابگاهی مورد توجه قرار دهید را به شما گوشزد خواهیم کرد. این مقاله را بخوانید تا با شرایط زندگی خوابگاهی آشنا شوید.

زندگی خوابگاهی چگونه است؟

 انتظار سر و صدا داشته باشید

زندگی خوابگاهی چگونه است ؟ وقتی قرار است در ساختمانی زندگی کنید که ده‌ها دانشجوی سال اولیِ مشتاق نیز در آن حضور دارند، باید انتظار سروصدا و شلوغی هم داشته باشید.

البته انتظار سروصدا داشتن با بلند کردن صدای موسیقی و یا آواز خواندن دانشجویان فرق می‌کند، این موارد موضوعاتی کاملاً ابتدایی هستند که حتی یک بچه‌ی مدرسه‌ای‌ هم می‌داند که ایجاد مزاحمت برای دیگران کار خوبی نیست. اما بالاخره کمی سروصدا در یک محیط خوابگاهی چندان عجیب و دور از انتظار نخواهد بود و بهتر است این آمادگی را از قبل داشته باشید.

ممکن است برخی افراد هنگام بالا و پایین رفتن از پله‌ها سر و صدا کنند یا بعضی از هم‌اتاقی‌های‌تان خُر و پف کنند. حتی گاهی ممکن است صداهای اتاق کناری باعث شود نتوانید بخوابید. ایجاد سروصدا به هر دلیلی که باشد، مسئله‌ای کاملاً بدیهی است و بهتر برای عادت کردن به آن باید تلاش کنید. بپذیرید در زندگی خوابگاهی برقراری سکوت و آرامش کامل، فقط در موارد خاص و ویژه اتفاق می‌افتد.

قانون بقا: خرید یک گوش‌گیر (وسیله‌ای است از جنس سیلیکون یا پلاستیک یا لاستیک که داخل گوش قرار می‌گیرد تا از رسیدن سر و صدای زیاد به گوش جلوگیری کند.) می‌تواند به شما کمک کند تا در هنگام سروصدا راحت بخوابید.

چطور میزبان دانشجویان خوابگاهی شویم؟

برای میزبان شدن در وهله اول میزبان خود باید ساکن خوابگاهی باشد که فرد میهمان درخواست اقامت در آن را دارد و در مرحله دوم، حضور میزبان در مقابل در خوابگاه و ارائه کارت شناسایی به انتظامات الزامی است. در حقیقت انتظامات موظف است با رویت کارت‌دانشجویی میزبان، پس از ثبت اطلاعات در سامانه مدیریت امور دانشجویی کارت را تحویل داده و دیگر نیازی به نگهداری کارت میزبان در انتظامات نخواهد بود. این بخش از آیین‌نامه دارای تبصره‌ای است که طی آن کارت میهمان تا خروج وی در انتظامات باقی خواهد ماند.

میهمان تا چه زمانی می‌تواند در خوابگاه اقامت داشته باشد؟

دانشجویان خوابگاهی یا بستگان درجه یک میزبان، می‌توانند به صورت رایگان و به مدت 120 ساعت در خوابگاه‌های دانشگاهی میهمان شوند. البته دانشجویان غیر خوابگاهی تنها می‌توانند به مدت 72 ساعت به صورت رایگان در خوابگاه میهمان بوده و این مدت با اجازه مسئول خوابگاه به مدت 48 ساعت دیگر قابل تمدید است، اما در صورت تمدید مهلت زمان میهمانی، هزینه‌ای از میهمان دریافت خواهد شد. البته اقوام مونث دانشجویان پسر و اقوام مذکر دانشجویان دختر به هیچ‌وجه نمی‌توانند وارد خوابگاه ایشان شده و در این حالت ملاقات با اقوام صرفا در بیرون از خوابگاه انجام‌پذیر است.

بیشتربخوان بیشتر بدان  تاریخ پول

 

روش درس خواندن رتبه های برتر کنکور تجربی

زندگی خوابگاهی دانشجویی

دانشگاه یک مکان جدید برای آشنایی با انواع قومیت‌ها و ملیت‌ها است، علایق و سلایق متفاوت همه‌ی گروه‌ها، فرصتی برای آشنایی با فرهنگ‌ها و خرده‌فرهنگ‌های مختلف را در اختیار شما می‌گذارد و البته گاهی همین تفاوت‌ها زمینه‌ی بروز اختلاف و دعوا می‌شود.

دلایل زیادی وجود دارد که چرا افراد معمولاً کمتر با هم به توافق می‌رسند، ولی این نکته را در ذهن داشته باشید که وقتی با یک دانشجوی سال اولی آشنا می‌شوید، دلایل زیادی برای بروز اختلاف و تنش وجود دارد. وقتی فرد از خانواده یا جایی که مورد حمایت بوده‌ است، دور می‌شود و برای اولین بار قرار است روی پای خودش بایستد و تنها زندگی کند، کاملاً قابل درک است که گاهی دچار دلتنگی شود. حتی آرام‌ترین و صبورترین افراد هم در چنین شرایطی ممکن است کنترل خود را از دست بدهند و عصبانی شوند.

البته زندگی کردن با برخی افراد واقعاً کار دشواری است. حالا فکر کنید چنین شخصی، هم‌اتاقی شما هم باشد. در این مواقع بهتر است اگر با این افراد دچار چالش شدید، قبل از هر واکنشی، ریشه‌ی این نوع رفتار را پیدا کنید و یک راه‌حل مناسب برای برخورد با آن بیابید. پس به جای غُرغُر کردن دنبال یک راه‌حل برای پایان دادن به این مشکل باشید.

قانون بقا: قبل از هر واکنشی، تمام جوانب کار را بسنجید. اگر در خوابگاه زندگی می‌کنید، مشاهده‌ی اندکی بی‌نظمی چیز عجیبی نیست. فقط بهتر است یاد بگیرید همیشه و همه‌جا آرامش خود را حفظ کنید.

 

زندگی خوابگاهی دانشجویی
زندگی خوابگاهی دانشجویی

زندگی خوابگاهی چیست؟

مزایا و معایب خوابگاه

نام خوابگاه اگر چه برای اغلب افراد آشناست اما شاید فقط کسانی که در خوابگاه زندگی می‌کنند، بدانند که زندگی در خوابگاه واقعا چه مفهومی دارد. زندگی در خوابگاه یا خانه دانشجویی تفاوت‌های زیادی با زندگی در خانه پدر و مادر دارد. اما نمی‌توان گفت که تمام این تفاوت‌ها خوبند یا بد. در واقع زندگی خوابگاهی هم مثل تمام چیزهای دیگر مزایا و معایبی دارد که در ادامه به تعدادی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.شاید برای شما نیز جالب باشد نگاهی به آیین نامه خوابگاهی دانشگاه شهید بهشتی بیاندازید.

بیشتربخوان بیشتر بدان  هورمون گیاهی

مزایای زندگی خوابگاهی

هزینه کم

شاید اولین و مهم‌ترین دلیلی که عده زیادی به سراغ خوابگاه می‌روند مسئله هزینه باشد. با توجه به اینکه خوابگاه جز امکانات دانشگاه برای دانشجویان به حساب می‌اید تعرفه هزینه آن دانشجویی است و این هزینه‌ها نسبت به اجاره یک خانه شخصی یا پانسیون بسیار کم‌تر است.

رفاقت‌های صمیمی

دوستی‌های خوابگاه شاید عمیق‌ترین و ماندگارترین دوستی‌ها باشند. در خوابگاه شما این فرصت را دارید که با افرادی از سراسر کشور با فرهنگ‌ها، سن‌‌وسال و خلقیات متفاوت دوست باشید. فرصتی که احتمالاً هیچ زمان دیگری در زندگی تکرار نمی‌شود. علاوه بر این حضور دوستانی از رشته‌های مختلف، یا سال بالایی‌هایی که بتوانند در دروس مختلف کمکتان کنند، از ویژگی‌های بسیار مثبت خوابگاه است که نه در خانه دانشجویی و نه در پانسیون و نه در خانه پدر و مادر در دسترستان نیست.

استقلال

مهم‌ترین جذابیت زندگی در خوابگاه یا خانه دانشجویی برای دانشجویان به رسیدن به استقلال است. استقلالی که شاید به دست آوردن آن در خانه به این سادگی‌ها نباشد. در خوابگاه آزادی عمل دانشجوها بیشتر از خانه پدر و مادرشان است. البته این آزادی آنقدرها که تصور می‌شود عجیب و غریب و زیاد نیست که آسیب‌زا باشد.

تفریح

در خوابگاه تقریبا همیشه امکان تفریح وجود دارد. حتی اگر در اتاق خودتان و با هم‌اتاقی‌هایتان نتوانید اوقات خوشی را سر کنید، می‌توانید سری به اتاق‌های بغل بزنید. همیشه تعدادی از ساکنین خوابگاه در حال بازی کردن، فیلم دیدن، یا حتی گردش‌های بیرونی و دسته جمعی هستند که شما می‌توانید هر زمان که خواستید به آن‌ها بپیوندید. این شرایط یک مزیت بسیار بزرگ به حساب می‌آید چون تمام کسانی که در خوابگاه حضور دارند، از خانواده‌هایشان دورند و همیشه ممکن است احساس دل‌گرفتگی و تنهایی کنند. اما تفریحات و فضای شادی که در اطرافشان وجود دارد تا حد خیلی خوبی این موضوع را حل می‌کند.

 

چگونه در خوابگاه زندگی كنیم؟

معایب زندگی خوابگاهی

تفاوت‌های فرهنگی و قومی

در خوابگاه تقریبا هر کسی ساز خودش را می‌زند. وجود فرهنگ‌ها و قومیت‌های مختلف در خوابگاه همانقدر که می‌تواند مفید باشد، آزاردهنده هم هست. و مشکل بزرگتر زمانی است که شما مجبور باشید با کسی هم اتاقی شوید که فرهنگی کاملا متفاوت با شما داشته و به هیچ عنوان هم اهل سازش و مدارا نباشد.
از طرف دیگر با توجه به این که انسان‌ها همواره در حال تأثیرپذیری از یکدیگرند و در خوابگاه دانشجوها بخش عمده وقت خود را کنار هم می‌گذرانند، احتمال تأثیرپذیری از خلقیات و طرز تفکر هم خوابگاهی‌ها بسیار بالاست. در مواردی هم می‌تواند مخرب و آسیب زا باشد.

بیشتربخوان بیشتر بدان  مهارت گوش دادن

نداشتن وقت و آرامش

یک قانون ساده در خوابگاه وجود دارد و آن هم این است که وقت شما هیچوقت در اختیار خودتان نیست. یعنی شما نمی‌توانید هر وقت خواستید بخوابید، چون ممکن است هم‌اتاقی‌هایتان بخواهند درس بخوانند، بازی کنند یا هر چیز دیگر. شما نمی‌توانید هر وقت خواستید درس بخوانید، چون ممکن است هم‌اتاقی‌هایتان مهمان داشته باشند یا در حال فیلم دیدن باشند. همین موضوع می‌تواند باعث عصبی شدن شما، بهم ریختن زمان خواب و شرایط فیزیکی بدنتان، افت تحصیلی، تلف شدن بخش زیادی از زمانتان و خیلی چیزهای دیگر بشود.

امکانات کم و مشترک

امکانات خوابگاه‌ها معمولاً با هم متفاوت است. اما در هر صورت پرواضح است که هیچ خوابگاهی به اندازه خانه شخصی شما راحت و دارای امکانات نیست. معمولاً در خوابگاه هر اتاق ۴ نفره دارای دو تخت دو طبقه، یک یخچال، یک فرش و سیستم گرامیش و سرمایش است. آشپزخانه، سرویس بهداشتی و حمام مشترک است و معمولاً در هر طبقه به طور جداگانه وجود دارد. بسیاری خوابگاه‌ها هم دارای یک سالن تلویزیون و یک کتابخانه عمومی هستند.
بنابراین احتمالاً با مشکلاتی مثل کمبود جا در یخچال، دور بودن سرویس بهداشتی و حمام، ماندن در صف آشپزخانه برای گرم کردن غذا و خیلی چیزهای دیگر بشوید.

 

فوت و فن زندگی در خوابگاه

نکات زندگی خوابگاهی

دومین نیاز بشر، بعد از داشتن سرپناه، غذا است. تا وقتی در خانه هستید پدر و مادر وظیفه‌ی تهیه و درست کردن غذا را بر عهده دارند، ولی تهیه و پخت غذا در خوابگاه یک چالش اصلی است.

اگر عادت دارید در اتاق شیرینی و تنقلات نگه دارید، بهتر است برای خرید به یک فروشگاه بروید و عمده خرید کنید. توجه داشته باشید، عمده خرید کردن بسیار به صرفه‌تر از خرید جزئی از فروشگاه است و می‌توانید پول بیشتری پس‌‌انداز کنید.

قانون بقا: بزرگ‌ترین دعواها در محیط‌های خوابگاهی معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که کسی غذای شخص دیگری را خورده باشد. اگر شما و هم‌اتاقی‌تان مواد خوراکی خود را بر روی میز اتاق می‌گذارید، به یاد داشته باشید که این خوراکی‌ها به هر دوی شما تعلق دارد. این مواد توسط هر دوی شما خریداری شده است و ممکن است هر کس دیگری غیر از شما هم از آن استفاده کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

رژیم درمانی در بیماری ها x بخوانید...