زگهواره تا گور دانش بجوی

خرید کتاب روز با بیشترین تخفیف

اثر مرکب انتشارات ملینا
اثر مرکب انتشارات ملینا
سوخت‌های فسیلی

راهنمای بخش های این مقاله

سوخت‌های فسیلی

سوخت فسیلی از باقی مانده گیاهان و حیوانات بسیار ریزی که میلیون ها سال پیش زندگی کرده و مرده اند ساخته شده  است. بیشترین ذخایر سوخت های فسیلی ۵۴۰ تا ۶۵۰ میلیون سال پیش ، زمانی که آب و هوای زمین گرمتر و مرطوب تر بود و آبهای آن مملو از جلبک ، باکتری و موجودات کوچک دیگر بود ، تشکیل شده است. در این مقاله از سایت لرنیان قصد داریم برای شما همراهان گرامی ، به بررسی سوخت‌های فسیلی بپردازیم با ما همراه شوید.

شکل‌گیری سوخت‌های فسیلی

سوخت‌های فسیلی به‌طور کلی ۳ دسته‌اند:

  • زغال سنگ
  • نفت
  • گاز طبیعی

هر سه دسته چند صد هزار سال قبل حتی پیش از پیدایش دایناسورها شروع به شکل‌گیری کرده‌اند. به خاطر آن است که به آن‌ها سوخت‌های فسیلی می‌گویند. که در آن زمان زمین پر از باتلاق‌هایی بوده که با درختان عظیم و سرخس‌ها و دیگر گیاهان برگ دار پوشیده بوده. وهمان طور که درخت‌ها و گیاهان می‌مردند در اعماق اقیانوس‌ها غرق و به تدریج دفن می‌شدند . لایه اسفنجی به نام پیت تشکیل می‌شد.

بعد از گذشت صدها سال پیت با شن و خاک و رس و مواد معدنی دیگر پوشیده شده . این مواد معدنی به مرور زمان به نوعی صخره رسوبی تبدیل می‌شد. همین‌طور که لایه‌های بیشتری روی هم انباشته می‌شود. وزنشان هم بیشتر می‌شود و پیت را تحت فشار قرار می‌دهد. لایه پیت آنقدر له و فشرده می‌شود تا آب آن تخلیه می‌شود .بعد از میلیون‌ها سال تبدیل به زغال سنگ نفت و گاز طبیعی می‌شوند.

سهم سوخت فسیلی در تولید انرژی

در حال حاضر در جهان، 82 درصد از کل انرژی مصرفی را سوخت های فسیلی تشکیل می دهند.

بر اساس پیش بینی های واقع بینانه تا سال 2020 میلادی این سوخت ها هم چنان، 73 درصد از سهم مصرف انرژی جهان را تامین می کنند.

بیشتربخوان بیشتر بدان  مخترع تلفن

بر طبق این آمار مصرف سالانه ذغال سنگ %2.3 و گاز طبیعی %1.7 و بالاخره نفت %2.7 GTOE در جهان است.

بر اساس سطح مصرف در سال 1990 میلادی، تقریبا عمر ذخایر موجود در دل خاک برای ذغال سنگ 200 سال، برای گاز طبیعی 60 سال و برای نفت 40 سال پیش بینی می شود.

البته اگر بالا بردن بازده موتورها نیز بهینه سازی مصرف انرژی را در نظر بگیریم ممکن است
ارقام بالا اندکی بزرگتر شود اما هیچ تردیدی در فناپذیر بودن آن ها به وجود نخواهد آمد.

سوخت‌های فسیلی
سوخت‌های فسیلی

انواع سوخت فسیلی کدامند و کجا یافت می شوند؟

اصلی ترین  نوع سوخت های  فسیلی عبارتند از:

زغال سنگ ،

نفت و گاز طبیعی.

زغال سنگ ارزان و فراوان است ، اما هنگام سوختن آلاینده های زیادی تولید می کند . یافتن نفت یا نفت خام سخت تر از یافتن زغال سنگ است. بر خلاف زغال سنگ ، می تواند از طریق خطوط لوله پمپ شود و به راحتی به سوخت هایی مانند بنزین یا نفت سفید تصفیه شود. گاز طبیعی نیز نسبت به زغال سنگ یا نفت خام نسبتاً ارزان است و آلاینده کمتری دارد.

سوخت های فسیلی در زیر زمین یافت می شوند و در رسوبات محصور در لایه های سنگی به دام افتاده اند. ذخایر زغال سنگ معمولاً ۲۰۰ تا ۳۰۰ فوت زیر سطح زمین قرار دارند. ذخایر نفت و گاز طبیعی به طور معمول یک یا دو مایل پایین تر هستند و عمیق ترین چاه های نفت و گاز بیش از شش مایل زیر سطح زمین می باشند.

مزایای سوخت فسیلی چیست؟

سوخت های فسیلی به راحتی به دست می آیند و استفاده از آنها ارزان است و از تراکم انرژی بالایی برخوردار هستند ، به این معنی که هنگام سوزاندن مقدار زیادی انرژی در هر پوند تولید می کنند. در ادامه مقاله توضیحات بیشتری در رابطه با اینکه سوخت های فسیلی دارای چه انرژی هستند ارائه شده است.

بیشتربخوان بیشتر بدان  فاصله دو خط موازی

معایب سوخت فسیلی

انتشار کربن ناشی از سوزاندن سوخت های فسیلی عامل اصلی گرمایش جهانی می باشد. البته ، سوخت های فسیلی منبع اصلی انرژی نیز هستند . قرن ها تمدن مدرن را روبه جلو هدایت کرده اند.

طبق گفته های آکادمی های ملی علوم ، ۸۱ درصد کل انرژی مورد استفاده در ایالات متحده از زغال سنگ ، نفت و گاز طبیعی تأمین می شود. این انرژی برای گرم کردن و تأمین برق خانه ها و مشاغل و راه اندازی ماشین ها و کارخانه ها استفاده می شود. متأسفانه ، سوخت های فسیلی یک منبع غیر قابل تجدید است و میلیون ها سال انتظار برای تشکیل ذخایر جدید زغال سنگ ، نفت و گاز طبیعی یک راه حل واقعی نیست.

این ترکیبات تقریباً مسئول سه چهارم میزان انتشار مواد آلاینده از فعالیت های انسانی در ۲۰ سال گذشته است. اکنون ، دانشمندان و مهندسان به دنبال راه هایی برای کاهش وابستگی ما به سوخت های فسیلی و جایگزینی این سوخت ها برای محیط زیست تمیزتر و سالم تر هستند. سوزاندن سوخت های فسیلی برای تأمین انرژی از اوایل انقلاب صنعتی آغاز شده است. اما مصرف آنها طی در چند قرن گذشته به طور قابل توجهی تغییر کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اعداد طبیعی x بخوانید...