زگهواره تا گور دانش بجوی

خرید کتاب روز با بیشترین تخفیف

اثر مرکب انتشارات ملینا
اثر مرکب انتشارات ملینا
شنوایی شناسی

راهنمای بخش های این مقاله

شنوایی شناسی

شنوایی‌شناسی یا ادیولوژی علم مطالعهٔ اختلالات شنوایی و تعادلی از راه شناسایی و ارزیابی عملکرد شنوایی و تعادلی و توانبخشی آن است یکی از زیر شاخه‌های شنوایی‌شناسی ،شنوایی‌سنجی می‌باشد در ادامه این پست با لرنیان همراه باشید تا به معرفی این رشته بپردازیم.

معرفی رشته شنوایی شناسی

یکی از رشته های گروه علوم پزشکی که مرتبط با علم شناخت و مطالعه شنوایی و اختلالات آن می باشد “رشته شنوایی شناسی” است.

شنوایی شناسی  از رشته های نوینی است که در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ارایه می شود و در حال حاضر امکان تحصیل در این رشته در مقطع دکتری وجود ندارد.

طول دوره تحصیل در این رشته 4 سال است و تسلط به زبان انگلیسی نیز از عوامل پیشرفت دانشجویان در این رشته می باشد.

ضمن اینکه رشته شنوایی شناسی در مقطع کارشناسی شامل 130 واحد درسی است که 22 واحد مربوط به دروس عمومی،24 واحد دروس پایه،62 واحد دروس اختصاصی و 22 واحد نیز به دروس کار آموزی در عرصه اختصاص دارد که در ادامه مطلب عنوان دروس را ارائه داده ایم.

یکی از سوالاتی که توسط داوطلبانی که قصد تحصیل در این رشته را دارند مطرح می شود،آگاهی از تفاوت شنوایی سنجی و شنوایی شناسی است.

توجه داشته باشید که  “شنوایی سنجی” در حیقت بخشی از “شنوایی شناسی” محسوب می شود.

اما رشته شنوایی‌شناسی سه شاخه اصلی دارد که به شرح زیر می باشد:

 • شنوایی‌ شناسی تشخیصی : این شاخه از رشته شنوایی شناسی به ارزیابی سیستم شنوایی و تعادل و تشخیص ضایعات آن می پردازد و سپس نتیجه را به پزشک گزارش می دهد.
 • شنوایی‌ شناسی توانبخشی :در این شاخه فارغ اتحصیلان می توانند به تعیین و تجویز و همچنین ارزیابی مشخصات الکترو آکوستیکی و نوع سمعک و قالب مورد نیاز هر فردی که مشکل شنوایی دارد بپردازند و لب‌خوانی و گفتار خوانی را به افراد کم شنوا یا ناشنوایان آموزش دهند.
 • شنوایی‌ شناسی حفاظت و پیشگیری :در این شاتخه به منظور به حداقل رساندن خسارت های ناشی از آلودگی صوتی با استفاده از آزمون غربالگری و نیزمشاوره و اجرای برنامه‌های حفاظت شنوایی آلودگی‌ های صوتی کارخانجات و مراکز پر سر و صدا را مورد بررسی قرار می دهند.

دروس مقطع کارشناسی رشته شنوایی شناسی 

دروس عمومی

مبانی نظری اسلام –  اخلاق اسلامی –  انقلاب اسلامی – تاریخ و تمدن اسلامی –  آشنایی با منابع اسلامی – ادبیات فارسی – زبان عمومی – جمعیت و تنظیم خانواده -تربیت بدنی 1 , 2

دروس پایه

فیزیک صوت – بهداشت عمومی – روانشناسی عمومی – آناتومی عمومی با تاکید بر سر و گردن – اصول توانبخشی – ضروریات بافت شناسی و آسیب شناسی – آناتومی و فیزیولوژی مغز و اعصاب – فیزیولوژی عمومی – بیوشیمی – رادیولوژی سر و گردن -بیماریهای مغز و اعصاب –  ژنتیک در پزشکی – بیماری های کودکان

دروس اختصاصی

آناتومی و فیزیولوژی دستگاه شنوایی و تعادل – رشد طبیعی زبان و گفتار – مبانی علم شنوایی – آکوستیک و سایکوآکوستیک -اختلالات زبان و گفتار – ارزیابی تکمیلی شنوایی – کاربرد داروشناسی در شنوایی شناسی – آزمون های فیزیولوژیک شنوایی 1 – تجهیزات شنوایی و اصول کالیبراسیون آنها – بیماریهای گوش و حلق و بینی و روشهای درمانی – اصول و مبانی شنوایی شناسی توانبخشی – زبان انگلیسی تخصصی -زبان آموزی به افراد کم شنوا – ارزابی تجویز و تنظیم وسایل کمک شنوایی و ارتباطی – قالب گیری – آزمونهای رفتاری سیستم مرکزی شنوایی – شنوایی شناسی صنعتی – آزمونهای فیزیولوژیک شنوایی 2 – شنوایی شناسی کودکان – تربیت شنوایی – شنوایی شناسی بالینی – مدیریت در شنوایی شناسی – سمینار در شنوایی شناسی

دروس کارآموزی در عرصه

کارآموزی ارزیابی شنوایی بزرگسالان 1 و 2 و 3 و 4 و 5 و 6 -کارآموزی در درمانگاه ENT  کارآموزی ارزیابی، تجویز و تنظیم وسایل کمک شنوایی و ارتباطی 1 و 2 و 3 -کارآموزی ارزیابی شنوایی کودکان 1 و 2 و 3 – کارآموزی غربالگری شنوایی نوزادان و کودکان –  کارآموزی ارزیابی وزوز و سیستم مرکزی شنوایی – کارآموزی تربیت شنوایی 1و 2 – کارآموزی  ENGو ERA
بیشتربخوان بیشتر بدان  مباحث مشترک دو نظام

 

رشته های مقطع کارشناسی ارشد شنوایی شناسی

آمار زیستیاپیدمیولوژیارزیابی فناوری سلامتاقتصاد بهداشتانفورماتیک پزشکیمدیریت توانبخشی
رشته زیست فناوری پزشکیشنوایی شناسیفناوری اطلاعات سلامتکتابداری و اطلاع رسانی پزشکیمدیریت خدمات بهداشتی درمانیمهندسی پزشکی (بیوالکتریک)
مهندسی پزشکی (زیست مواد)نانوتکنولوژی پزشکیرفاه اجتماعیتاریخ علوم پزشکیآموزش پزشکیبرنامه ریزی یادگیری الکترونیکی در علوم پزشکی
سلامت سالمندیعلوم تشریحیفیزیولوژیژورنالیسم پزشکیتکنولوژی آموزشی در علوم پزشکی

شنوایی شناس چه وظایفی دارد؟

 • ارائه مشاوره شنوایی‌ شناسی و جرای برنامه‌های توانبخشی شنوایی در بخش هایی چون گفتارخوانی، رشد مهارت‌های شنیداری (تربیت شنوایی) و رشد زبان.
 •  پیشگیری از آسیب شنوایی، حفاظت شنوایی وانجام غربالگری در جمعیت هایی نظیر مراکز کارگاهی، نظامی، اردوگاه ها و انجام برنامه‌ های غربالگری شنوایی نوزادان، خردسالان و کودکان در سنین مدرسه
 • تشخیص و تهیه گزارشات لازم برای پزشک معالج فرد
 • استفاده از دستگاه ها و تست های مختلف برای تشخیص اختلال و مشکلات شنوایی در افراد
 • قالب گیری و ساخت قالب گوش و سمعک
 • نظارت بر نحوه برقراری صحیح ارتباط بین کم شنوایان با مربیان و سایرین
 • بهبود کیفیت صدا در محیط‌ های آموزشی افراد مبتلا به اختلالات شنوایی

 

ظرفیت پذیرش در دانشگاه ها

دانشگاه های دولتی سالانه حدود ۱۵۰ نفر دانشجوی شنوایی شناسی پذیرش میکنن و فقط ۹ دانشگاه علوم پزشکی دولتی الان این رشته رو دارن.

دانشگاه های علوم پزشکی تهران، شهید بهشتی، شیراز، اصفهان، ایران، تبریز، جندی شاپور اهواز، بابل و همدان که چند تاشون پردیس خودگردان یا ظرفیت مازاد هم شنوایی شناسی پذیرش میکنن.

کلاس های دانشگاه رشته شنوایی شناسی کم جمعیتن و معمولا بین ۱۰ تا ۲۵ نفر بیشتر نیستن.

دانشگاه آزاد و پیام نور و بقیه دانشگاه هم این رشته رو ندارن.

اگه کسی معلولیتش در حد یک چشم باشه یا حتی دو تا پاش ناقص باشه ولی بتونه با صندلی چرخدار راه بره میتونه بره شنوایی سنجی بخونه اما هر نوع نقص عضو دیگه ای غیر از این دوتا داشته باشه نمیتونه.

ضمنا شنوایی شناسی طرحش اختیاریه یعنی مازاد بر نیاز و جزو ۱۱ رشته طرح اجباری نیست.

آخرین رتبه قبولی

آخرین رتبه قبولی شنوایی شناسی بستگی به این داره که کدوم دانشگاه از اون ۹ دانشگاهی که این رشته رو دارن مد نظر شما باشه، رتبه زیر گروه ۱ شما چند باشه، منطقه چند باشید چون ظرفیت پذیرش از مناطق مختلف با هم فرق داره.

اما شنوایی شناسی روزانه دانشگاه شهید بهشتی تا حدود رتبه ۴۵۰۰ منطقه ۲ و تا حدود ۲۲۰۰ منطقه ۳ هم سابقه داشته که قبول شده.

دیگه به ترتیب بیایید پایین تر دانشگاه های شهرستان رتبه های بدتر هم میتونن شنوایی شناسی قبول بشن.

 

شنوایی شناس دقیقا چکار میکنه؟

کار اصلی کارشناس شنوایی شناسی اینه که با دستگاه و تست های مختلف مشکلات شنوایی، اختلالات شنوایی یا مشکلات تعادلی بیمارها رو تشخیص بده و درمان کنه.

بیشتربخوان بیشتر بدان  مترجمی زبان آلمانی

از سمعک و وسایل کمک ارتباطی استفاد میکنه، پیشنهاد جراحی کاشت حلزون میده، به پزشک متخصص ارجاع میده واسه درمان، قالب گیری و ساختن قالب گوش و سمعک هم کار شنوایی شناس هست.

برنامه های غربالگری شنوایی  واسه نوزدان، بچه های زیر سن مدرسه بچه های دوره ابتدایی انجام میده.

کارشناس شنوایی شناسی با پزشک متخصص گوش و حلق و بینی، روانشناس، متخصص مغز و اعصاب، متخصص اطفال و گفتار درمانگر از نظر کاری ارتباط داره.

 

 

محل کار 

شنوایی شناس میتونه در بیمارستان های دولتی و خصوصی، درمانگاه ها، کلینیک های خصوصی، مراکز ارزیابی شنوایی سنجی خصوصی، مراکز بهزیستی (مثل مدارس ناشنوایان، مرکز نگهداری سالمندان، کودکان، معلول ها، جانبازها، کودکان استثنایی)، توی مدارس، پزشکی قانونی، مرکزهای نظامی، کارخونه ها، شرکت های واردکننده سمعک و تجهیزات شنوایی شناسی کار کنه.

اگه سرمایه داشته باشه میتونه دفترکار ارزیابی شنوایی هم تاسیس کنه.

کسانی که دکتری شنوایی شناسی دارن هم معمولا میرن دنبال استخدام به عنوان هیات علمی.

شرایط تاسیس دفترکار شخصی

واسه تاسیس دفترکار ارزیابی شنوایی باید سابقه کار هم داشته باشید که شهر به شهرفرق داره مثلا واسه تهران و کرج حدود ۶ سال و بعضی شهرستان ها  کمتر حدود ۴ سال سابقه کار میخواد.

سابقه کار چه بخش دولتی و چه بخش خصوصی جاهایی که پروانه معتبر دارن قبوله.

کسی هم که بره طرح یا بره خدمت سربازی اون مدت حدود ۲ سال هم براش سابقه کار حساب میشه.

 

هزینه تاسیس دفترکار شخصی

واسه تاسیس دفترکار ارزیابی شنوایی یه سرمایه اولیه میخوایید که یه جا اجاره کنید یا بخرید.

بعضی دستگاه های ضروری هم لازمه که اول کار بخرید. حالا اینکه شما بخواهید کدوم دستگاه ها رو اول کار داشته باشید، دست دوم بخرید یا نو بخرید سرمایه ای که لازمه فرق میکنه.

الان مثلا اگه بخواهید اتاق آکوستیک بخرید حدود ۵ تومنی داره، دستگاه آدیومتر ۱ تا ۲ تومن، دستگاه ABR حدود ۱۰ میلیون داره بالاتر پایین تر هم هست، دیگه هزینه ها متغیره و هر دستگاهی بخواهید بخرید یه قیمتی داره.

اما هزینه راه اندازی دفتر نسبت به هزینه هایی که رشته هایی مثل رادیولوژی، داروسازی، علوم آزمایشگاهی و … نیاز دارن خیلی کمتره و با سرمایه کمتر هم میشه دستگاه ها رو خرید و کار رو شروع کرد.

بازار کار و درآمد

تعداد فارغ التحصیل های شنوایی شناسی زیاد نیست چون فقط ۹ دانشگاه دولتی پذیرش میکنن و دانشگاه آزاد هم نداره.

فعلا بازار کار خوبی داره و کسی که دنبال کار باشه میتونه راحت تر از خیلی رشته های دیگه کار پیدا کنه.

اگه شنوایی شناس استخدام جاهای دولتی باشه معمولا حقوقش الان بین ۲ تا ۴ تومان در ماه هست.

بخش خصوصی هم بستگی داره چقدر تجربه و مهارت در کارش داشته باشه و با مدیر اونجا چطوری توافق کرده باشه.

اما کسی که مرکز شنوایی شناسی شخصی تاسیس کنه یعنی همون دفترکار، درآمدش به چند عامل بستگی داره مثلا چقدر بتونه با پزشک متخصص گوش و حلق و بینی، اطفال، مغز و اعصاب و افراد دیگه که کارشون مرتبط با شنوایی شناس هست ارتباط برقرار کنه و مریض براش بفرستن واسه کارهایی که مربوط به شنوایی شناس هستن.

در این صورت میتونه درامدش از بخش دولتی و بخش خصوصی که واسه دیگران کار کنه بیشتر باشه.

بیشتربخوان بیشتر بدان  تعداد داوطلبان کنکور سراسری

البته در کار های خصوصی عوامل دیگه هم روی درآمد تاثیر دارن.

 

فرصت های شغلی و بازار کار رشته شنوایی شناسی

همانطور که در ابتدای مطلب اشاره کردیم رشته شنوایی شناسی رشته جدیدی است

اما با این حال از بازار کار و آینده شغلی مناسبی به خصوص در شهر های کوچک برخوردار است و

فارغ التحصیلان این رشته می توانند در 

 • مراکز درمانی
 • بیمارستان ها
 • درمانگاه ها
 • مدارس ناشنوایان
 • مراکز نگهداری سالمندان
 • معلولین و کودکان
 • کارخانه ها و مراکز صنعتی
 • خانه‌های بهداشت
 • مراکز مشاوره وابسته به سازمان بهزیستی

و نظایر آن مشغول به کار شوند.

و همچنین امکان تحصیل در زمینه‌های آموزشی در دانشگاه ها و مراکز تربیت معلم ،زمینه‌های تحقیقاتی در مؤسسات مربوطه نیز وجود دارد.

از دیگر مواردی که لازم است در رابطه با فرصت های شغلی این رشته بدانید این است که

امکان تاسیس مراکز خصوصی شنوایی شناسی در صورت داشتن شرایط ( از جمله داشتن مدرک کارشناسی یا بالاتر، داشتن سابقه ۶ ساله برای تاسیس دفتر در تهران و ۴ ساله برای سایر شهرستان ها) وجود دارد.

ضممن اینکه استخدام شنوایی شناس هایی که مدرک تحصیلات تکمیلی در این حوزه دارند، در دانشگاه ها و مراکز آموزشی نیز امکان پذیر است.

کدام دانشگاه ها در رشته شنوایی شناسی دانشجو می پذیرند؟

دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز

دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

دانشگاه علوم پزشکی همدان

دانشگاه علوم پزشکی تهران

دانشگاه علوم پزشکی بابل

دانشگاه علوم پزشکی تبریز

دانشگاه علوم پزشکی ایران

 

ادامه تحصیل 

کارشناسی ارشد رشته شنوایی شناسی الان در ایران وجود داره و فقط کسانی میتونن در آزمونش شرکت کنن که فارغ التحصیل کارشناسی شنوایی شناسی باشن.

پارسال فقط ۴ دانشگاه در شهر تهران ارشد این رشته رو داشتن و جمعا ۲۱ نفر دانشجوی ارشد شنوایی شناسی پذیرش کردن.

دکترای شنوایی شناسی هم هست که پارسال فقط ۳ دانشگاه جمعا ۸ نفر دانشجوی دکتری شنوایی سنجش پذیرش کردن.

البته واسه کارشناسی ارشد کسانی که لیسانس شنوایی شناسی دارن چند رشته دیگه هم هستن که میتونن یکی از اون ها رو به جای ارشد شنوایی شناسی انتخاب کنن.

پارسال هم توو چهاردهمین فراخوان جب هیات علمی ۹ نفر دکتری شنوایی شناسی جذب هیات علمی داشتن یعنی جذب استاد دانشگاه.

جمع بندی توضیحات

در کل شنوایی شناسی برای کسی که علاقه داره رشته خیلی خوبیه، محیط کارش آروم و بدون استرس، تمیزه و با خون و زخم و بیماری های واگیردار سر و کار نداره،

تعداد فارغ التحصیل هاش کمه چون فقط دانشگاه دولتی داره و دانشگاه آزاد نداره،

طول دوره تحصیلش خیلی زیاد نیست ۴ ساله، امکان ادامه تحصیل توی همون رشته تا دکتری هست

و حتی رشته های دیگه نمیتونن بیان این رشته آزمون بدن که این یه مزیت حساب میشه،

جذب هیات علمیش هم نسبت به تعداد دانشجوی دکترایی که هر سال جذب میشن خوبه و منطقیه،

امکان رشد داره و اگه کسی میخواد خودش مستقل کار کنه میشه مجوز تاسیس دفترکار شنوایی شناسی گرفت،

نیاز نیست حتما ادامه تحصیل بدی واسه گرفتن مجوز برخلاف بعضی رشته ها که به لیسانس مجوز نمیدن، و طرحش هم اجباری نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انواع واو در عربی x بخوانید...