زگهواره تا گور دانش بجوی

خرید کتاب روز با بیشترین تخفیف

اثر مرکب انتشارات ملینا
اثر مرکب انتشارات ملینا
عنصر چیست

راهنمای بخش های این مقاله

عنصر چیست

در این مقاله از سایت لرنیان قصد داریم برای شما همراهان گرامی ، به بررسی عنصر چیست بپردازیم با ما همراه شوید.

عنصر یا اِلِمان شیمیایی، در دانش شیمی به ماده‌ای گفته می‌شود که اتم‌های آن از تعداد پروتون‌های برابری در هستهٔ خود برخوردار باشند.این عدد (تعداد پروتون‌ها) که با نماد Z نشان داده می‌شود، عدد اتمی آن عنصر نام دارد. همهٔ اتم‌هایی که دارای تعداد پروتون‌های برابر (عدد اتمی برابر) باشند، ویژگی‌های شیمیایی یکسانی دارند. اما اتم‌های یک عنصر می‌توانند دارای تعداد متفاوتی (نوترون) باشند که (ایزوتوپ)های آن عنصر نامیده می‌شوند.

عنصر چیست

تفاوت عنصر و ترکیب

  • طبق تعریف، عنصرها، مواد خالصی هستند که از یک نوع اتم تشکیل شده باشند اما ترکیب‌ها، موادی را شامل می‌شوند که از دو یا بیشتر عنصر با نسبت شیمیایی مشخص تشکیل شده باشند.
  •  تا به امروز، ۱۱۸ عنصر شناسایی شده اما تعداد ترکیبات، نامحدود است.
  • عناصر را می‌توان به دسته‌های فلزی، نافلزی و شبه‌فلزی تقسیم کرد اما ترکیبات بر اساس پیوندهای شیمیایی طبقه‌بندی می‌شوند که دو دسته اصلی پیوندهای شیمیایی، پیوندهای یونی و کووالانسی هستند.
  •  از نمونه‌های عناصر می‌توان به روی، کلر، طلا و آلومینیوم اشاره کرد و از مثال‌های ترکیب نیز می‌توان Ca(OH)2 و NaOH را نام برد.
  • عنصرها را با نماد آن‌ها نشان می‌دهند. به طور مثال، سدیم با نماد «Na» نشان داده می‌شود اما نمایش ترکیبات توسط فرمول شیمیایی امکان‌پذیر است.
  • عنصرها را به کمک عدد اتمی و ترکیبات را با نسبت ثابت عناصر مختلف تشخیص می‌دهند.

عنصر چیست با مثال

در حال حاضر ۱۱۸ عنصر شیمیایی شناخته شده وجود دارد. حدود ۲۰ درصد آنها در طبیعت وجود ندارند یا فقط به مقدار کمی وجود دارند و فقط به این دلیل شناخته می شوند که به صورت مصنوعی در آزمایشگاه تهیه شده اند.

بیشتربخوان بیشتر بدان  هاگ چیست علوم هشتم

از عناصر شناخته شده ، ۱۱ مورد (هیدروژن ، نیتروژن ، اکسیژن ، فلوئور ، کلر و شش گاز نجیب) در شرایط عادی گاز هستند ، دو مورد (برم و جیوه) مایع هستند (دو مورد دیگر ، سزیم و گالیوم ، تقریباً نیمه جامد هستند) و بقیه مواد جامد هستند. عناصر می توانند با یکدیگر ترکیب شوند و طیف گسترده ای از مواد پیچیده تری به نام ترکیب را تشکیل دهند.

عنصر مولکولی چیست

مُلِکول یکی از کوچک‌ترین ذرات یک مادهٔ شیمیایی خالص است که ویژگی‌های آن ماده را دارد. یک مولکول از دو یا چند نوع اتم نافلز تشکیل شده که با پیوند هایی از نوع پیوند اشتراکی یا همان پیوند کووالانسی به یکدیگر متصل اند. البته مولکول بعضی عناصر (همچون گازهای نجیب (گروه ۱۸ جدول تناوبی)) تنها از یک اتم تشکیل شده‌اند.

اتم‌های تشکیل دهنده یک مولکول، ممکن است از یک عنصر (مانند گاز اکسیژن O2) یا چند عنصر (مانند آب H2O) تشکیل شده باشند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هاگ چیست علوم هشتم x بخوانید...