زگهواره تا گور دانش بجوی

خرید کتاب روز با بیشترین تخفیف

اثر مرکب انتشارات ملینا
اثر مرکب انتشارات ملینا
قاره استرالیا

راهنمای بخش های این مقاله

قاره استرالیا

در این مقاله از سایت لرنیان قصد داریم برای شما همراهان گرامی ، قاره استرالیا را بررسی کنیم.با ما همراه شوید.

قاره استرالیا چند کشور دارد

در جواب این سوال که قاره استرالیا چند کشور دارد، باید گفت که در این قاره 14 کشور مستقل و 12 قلمرو وابسته خارجی وجود دارد. بزرگترین دولت مستقل این قاره استرالیاست که حدود 86 درصد از کل منطقه را اشغال کرده است. استرالیا ششمین کشور بزرگ دنیا به حساب می‌آید.

پایتخت این کشور شهر کانبرا است. این کشور از 6 ایالت و دو قلمروی اصلی تشکیل شده است. این ایالات و قلمروها عبارتند از ولز جنوبی نو که مرکز آن شهر سیدنی است، کوئینزلند با مرکزیت شهر بریزبین، استرالیای جنوبی با مرکزیت شهر آدلاید، تاسمانیا با مرکزیت شهر هوبارت، ویکتوریا با مرکزیت شهر ملبورن، استرالیای غربی با مرکزیت شهر پرت، قلمروی شمالی با مرکزیت شهر داروین، و قلمروی پایتختی استرالیا با مرکزیت شهر کانبرا. زبان رسمی این کشور انگلیسی با گویش استرالیایی است.

در مناطق مختلف این کشور تفاوت‌های بسیار اندکی در لهجه‌ی افراد دیده می‌شود. زبان‌های دیگری نیز از جمله ایتالیایی و چینی در میان مهاجران بسیار رایج است. تا قبل از ورود اروپایی‌ها به سرزمین استرالیا، مردمان بومی به ادیان و آیین‌های سنتی خود گرایش داشتند.

امادر حال حاضر بسیاری از این بومیان به دین مسیحیت گرویده‌اند. فرقه‌های مختلف مسیحیان با مهاجرت به این کشور بسیاری از بومیان را به مسیحیت دعوت کردند. همچنین با مهاجرت آسیایی‌ها از جمله چینی‌ها، هندی‌ها و ساکنان کشورهای خاورمیانه به استرالیا، ادیان اسلام، بودایی، یهودی و بهائی نیز به این کشور راه یافتند. اکنون بیشتر جمعیت این کشور خود را مسیحی معرفی می‌کنند.

قاره استرالیا
قاره استرالیا

قاره استرالیا چگونه کشف شد

بومیان اولین افرادی بودند که به استرالیا رسیدند. آنها حدود 50،000 سال پیش این کار را کردند.

اولین آسیایی ها که وارد استرالیا می شوند: اولین افراد آسیایی که از استرالیا بازدید کردند، احتمالاً معامله گران اولیه اندونزی و احتمالاً چین و هند بودند. آنها تصور نمی کردند که این قاره عظیم باشد. آنها فکر کردند این جزیره دیگری است. هیچ سابقه ای از بازدیدهای آنها موجود نیست.

بیشتربخوان بیشتر بدان  آند و کاتد

 

اولین اروپایی ها که استرالیا را دیدند: ملوانان پرتغالی که به تیمور و سایر جزایر اطراف اندونزی سفر می کردند، احتمالاً اولین اروپایی بودند که استرالیا را دیدند. آنها هنگام گذر؛ خط ساحلی به ظاهر بی ثمر شمال غربی استرالیا را دیدند. هیچ مدرک مستندی در دست نیست که نشان دهد آنها در ساحل به سر برده اند یا سرزمینی را که دیده اند نامگذاری کرده اند.

اولین اروپایی ها

اولین اروپایی ها که روی استرالیا فرود آمدند: این افتخار به هلندی ها می رسد. کاپیتان Duyfken توسط ویلم جانسون از خلیج کارپنتاریا لنگر انداخت و در 26 فوریه 1606 به ساحل آمد و آن مکان را نیوزیلند نامگذاری کرد. او فکر می کرد این زمین جزئی از گینه نو است. یکی دیگر از کشتی های هلندی، ادراخت در سال 1616 وارد خلیج کوسه شد، اما آنها هم متوجه نشدند که این استرالیا است. ملوانان هلندی در سفرهای خود در امتداد خط ساحلی ادامه دادند و این سرزمین را هلند جدید نامیدند. یکی دیگر از هلندی ها، هابیل تاسمان، جزیره ای را که امروزه تاسمانی نام دارد، دید. او آن را سرزمین وان دیمن نامید، اما او نیز متوجه نشد که این بخشی از استرالیا است.

اولین کسانی که استرالیا را ثبت کردند: انگلیسی ها به سرپرستی جیمز کوک در 29 آوریل 1770 بهر خلیج بوتانی در سواحل شرقی استرالیا فرود آمدند. سرانجام انگلیس ها تمام خط ساحلی استرالیا را ترسیم كردند و فهمیدند كه این واقعا استرالیاست.

و برنده کیست!

چه کسی مردم و تاریخ استرالیا را کشف کرد

بیشتربخوان بیشتر بدان  گرانش

جایزه اول

بومیان – 50،000 سال قبل از میلاد. آنها اولین انسانهایی بودند که حدود 50،000 سال پیش به استرالیا رسیدند و در سراسر قاره مستقر شدند. (با این حال، به طور دقیق، آنها استرالیا را به معنای واقعی کلمه که در زمینه اکتشافات اروپایی استفاده می شود، کشف نکردند).

جایزه دوم

هلندی ها (ویلم جانسون) – 26 فوریه 1606. جانزون در ساحل آمد و نام آن را “Nieu Zeland” گذاشت و نفهمید استرالیا را كشف كرده است. وی تصور می کرد این زمین جزئی از جزیره گینه نو است که از شمال آن نیز فاصله دارد. بنابراین او فقط به خاطر اولین اروپایی که پا به قاره ناشناخته قدم می گذارد، اعتبار می یابد.

جایزه سوم

بریتانیا (جیمز کوک) – 29 آوریل 1770. آنها ابتدا ادعا کردند که سواحل شرقی استرالیا برای خودشان بوده و در نهایت به این نتیجه رسیدند که واقعاً این مکان سرزمین ناشناخته جنوبی است. آنها همچنین تمام قاره را استعمار کرده مستقر شدند و سرانجام آن را استرالیا نامگذاری کردند.

در طول عصر کشف، اروپایی ها دریاها را شکافته و سرزمین های جدیدی را که تا آن زمان برای آنها ناشناخته بود، کشف می کردند. کلمب به آمریکا سفر کرد، ماژلان فیلیپین را پیدا کرد و جیمز کوک استرالیا. این بازدیدکنندگان؛ سرزمین های جدید را متعلق به کشورهای خود می دانستند. کلمب مدعی آمریکا برای اسپانیا شد. ماژلان نیز ادعا کرد که فیلیپین برای اسپانیاست. جیمز کوک نیز مدعی استرالیا برای انگلیس شد. با این کار، اروپایی ها ساکنان محلی را که هزاران سال در این سرزمین ها زندگی می کردند کاملاً نادیده می گرفتند که این عمل آنها به عنوان “امپریالیسم” و “استعمار” شناخته شد.

آب و هوای استرالیا

شاید هنگامی که اسم کشور استرالیا به گوش تان می خورد تصویری از جنگل های استوایی و همیشه بارانی و کلا آب و هوایی معتدل برای تان تداعی شود. اما واقعیت چیست؟

بیشتربخوان بیشتر بدان  سبک های هنر مدرن

در مجموع درست است که این کشور را با آب و هوایی معتدل به خاطر آورد. در قسمت های شمالی این کشور اغلب آب و هوایی گرم غالب است و در قسمت های جنوبی آب و هوا بیشتر سرد است. بنابراین آب و هوا بنابر نواحی مختلف می تواند متفاوت باشد. در نواحی کوهستانی نیز آب و هوا به زیر صفر می رسد و در قسمت هایی گرم نیز تا بالای 50 درجه افزایش دما وجود دارد.

استرالیا به دلیل دور بودن از دیگر مناطق جهان، تا 60 هزار سال پیش خالی از سکنه بوده است. گمان ها بر این است که در آن زمان، مردمی از اندونزی با گسترش صنعت کشتی سازی خود توانستند در دریای تیمور (Timor) حرکت کنند و به استرالیا برسند. اروپایی ها تا سال 1770 استرالیا را کشف نکرده بودند. بسیاری از اولین ساکنان استرالیا مجرمانی بودند که از انگلیس به آن جا تبعید می شدند. در سال 1868 انتقال زندانی ها به استرالیا ممنوع شد اما تنها کمی قبل از آن و یعنی در سال 1851 ، طلا در این کشور کشف شد و همین امر باعث افزایش جمعیت و رشد اقتصادی آن شد.

آن دسته از افرادی که قصد مهاجرت به استرالیا را دارند به خوبی می دانند که این کشور با نام فدرال نیز شناخته می شود. استرالیا توان اقتصادی بسیار بالایی دارد که ریشه در منابع طبیعی ارزشمند آن و البته گردشگری دارد. اصلی ترین فعالیت های اقتصادی در استرالیا معدن (مانند ذغال سنگ و گاز های طبیعی) تجهیزات صنعتی و حمل و نقل، کشاورزی و تولید مواد غذایی، مواد شیمیایی و ساخت و تولید فولاد، می باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مخصوص شما:
اعداد حقیقی x بخوانید...