زگهواره تا گور دانش بجوی

خرید کتاب روز با بیشترین تخفیف

اثر مرکب انتشارات ملینا
اثر مرکب انتشارات ملینا
هنر مدرن

راهنمای بخش های این مقاله

هنر مدرن

ولد مدرنیسم و ​​هنر مدرن را می‌توان در انقلاب صنعتی ردیابی کرد. این دوره با تغییرات سریع در ساخت، حمل‌و‌نقل‌ و ‌فناوری از حدود اواسط قرن 18 آغاز شد و تا قرن 19 ادامه یافت و تأثیر عمیقی بر شرایط زندگی اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی در اروپای غربی، آمریکای شمالی و سرانجام در جهان گذاشت. دراین مقاله از سایت لرنیان به بررسی هنر مدرن خواهیم پرداخت.

هنر مدرن چیست

مدرنیسم با کنار زدن روش‌های سنتی، به دنبال نمایش آثاری آوانگارد است. امپرسیونیسم، فوویسم، کوبیسم، آینده‌گرایی، اکسپرسیونیسم، دادا و سورئالیسم حیات خود را مدیون مدرنیسم (نوگرایی) هستند.

هیچ تعریف دقیقی برای واژه‌ی «هنر مدرن» وجود ندارد؛ این هنر همچنان یک واژه‌ی متغیر است که می‌توان معانی گسترده‌ای برای آن پیدا کرد. البته جای تعجب نیست، زیرا ما مرتباً در حال حرکت روبه‌جلو در زمان هستیم و چیزی که امروزه به‌عنوان نقاشی مدرن یا مجسمه‌سازی مدرن تلقی می‌شود، ممکن است در ۵۰ سال آینده مدرن به نظر نرسد.

بااین‌حال، به‌طور مرسوم گفته می‌شود «هنر مدرن» به معنی آثار خلق‌شده در دوره‌ی تقریبیِ ۱۸۷۰ تا ۱۹۷۰ است. این «دوره‌ی مدرن» پس از یک دوره‌ی طولانیِ تسلط هنر آکادمیکِ الهام گرفته از رنسانس پدید آمد و از سوی شبکه‌ای از دانشگاه‌های اروپاییِ هنرهای زیبا مورد ترویج و توسعه قرار گرفت.

ریشه های هنر مدرن از کجا می آید؟

برای درک چگونگی شروع این هنر ، بد نیست به سراغ تاریخ برویم. قرن نوزدهم زمان تغییرات اساسی و با سرعت بالا بود. در نتیجه‌ی انقلاب صنعتی، تغییرات گسترده‌ای در ساخت‌وساز، حمل‌ونقل و فناوری شکل گرفت و زندگی، کار و مسافرت مردم در سراسر اروپا و آمریکا را تحت تأثیر قرار داد. با واگذاری زمین‌ها از سوی مردم برای تأسیس کارخانه‌ها، شهرها بزرگ‌تر و پیشرفته‌تر شدند. این تغییرات اجتماعی الهام گرفته از صنعت منجر به توسعه‌ی بزرگ‌تری شدند، اما فضا برای زندگی بسیاری از کارگران را تنگ و سخت کردند.

در عوض، این اتفاق منجر به افزایش تقاضا برای معماری شهری، افزایش تقاضا برای هنر و طراحی کاربردی (نظیر مدرسه‌ی معماری باهاوس) و ظهور طبقه‌ی جدیدی از کارآفرینان ثروتمند شد که تمایل داشتند کلکسیونر هنری نیز باشند. بسیاری از بهترین موزه‌های هنری جهان توسط تاجران قرن نوزدهم تأسیس شدند.

بیشتربخوان بیشتر بدان  شیوه بلاغی چیست

مراحل مدرنیسم

 

پیکر لَمَنده (۱۹۵۱) کاری از هنری مور

  • شروع مدرنیسم، ۱۹۱۰–۱۸۹۰
  • انفجار مدرنیسم، ۱۹۳۰–۱۹۱۰
  • نسل دوم مدرنیسم، ۱۹۴۵–۱۹۳۰
  • مدرنیسم بعد از جنگ جهانی دوم
  • مدرنیسم در دهه ۶۰ و پس از آن

تعریف نقاشی مدرن

«نقاشی مدرن یا نقاشی مدرنیسم» به آثار نقاشی اواخر قرن نوزدهم و اوایل تا اواسط قرن بیستم اشاره دارد. آثاری که در این مدت تولید شده اند، علاقه ی هنرمندان به تفکر، تفسیر را نشان می دهد. دوره ی مدرن تاریخ هنر شاهد از بین رفتن محدودیت های سنتی بود.

هم از نظر شکل (ظاهر هنر) و هم از نظر محتوا (موضوع). این اتفاق در همه شاخه های هنری رخ داد و نقاشی نیز راه را در پیش گرفت. در حقیقت، نقاشان از زمان پایان دوران باستان، نوآوری های زیبایی شناختی را در اروپا به عهده داشتند. مهم ترین نوآوری در شکل، این بود که روش های نقاشی دگرگون شد و به پیدایش هنر انتزاعی منجر شد.

از نظر محتوا، بر خلاف مضامین سنتی بلند (کتاب مقدس، اساطیری، تاریخی) که در نقاشی سنتی وجود دارند، نقاشی دوره مدرن دارای صحنه های معمولی و روزمره است.

هنر مدرن نوربرت لینتن

نوربرت لینتُن یکی از مورخان، استادان و منتقدان برجسته‌ی این هنر  در انگلستان است که همواره تماس نزدیکی با جامعه‌ی هنری و هنرمندان کشورهای مختلف جهان داشته است.

او سال‌ها در دانشگاه‌های گوناگون انگلستان به تدریس تاریخ و نقد هنر اشتغال داشته و چندین سال مدیریت نمایشگاه‌های شورای هنر بریتانیای کبیر را عهده‌دار بوده است.

پروفسور لینتُن در حال حاضر استاد تاریخ هنر در دانشگاه ساسکس است. وی بیش از بیست جلد کتاب در زمینه‌ی تاریخ و نقد هنر نگاشته که اکثر آن‌ها به زبان‌های مختلف جهان ترجمه شده است.
کتاب هنر مدرن که به قلم یکی از نامدارترین محققان و منتقدان هنر در انگلستان نگاشته شده، در میان کتاب‌هایی که درباره‌ی تاریخ هنر مدرن نوشته شده‌اند از شهرت و اعتبار ویژه‌ای برخوردار است.

بیشتربخوان بیشتر بدان  جوشکاری آرگون چیست

این کتاب که از زمان نشر نخست آن در ۱۹۸۰ به‌کرات بازنگری، تجدید چاپ و به اغلب زبان‌های جهان ترجمه شده است سال‌ها یکی از مهم‌ترین منابع و مراجع مورخان، منتقدان و پژوهندگان هنر مدرن بوده است.

هنر مدرن کتاب

درباره اینکه این هنر دقیقاً از چه زمانی آغاز می‌شود و کدام اثر هنری، سبک هنری، جنبش هنری یا حتی گفتمان هنری را می‌توانیم در توالی زمانی تاریخ هنر، نقطه‌ی شروع هنر مدرن بدانیم، اختلاف‌نظرهایی میان مورخان و پژوهش‌گران هنر وجود دارد.

برخی معتقدند که هنر مدرن در دهه‌ی ۱۸۶۰ با نمایش تابلوی ناهار در سبزه‌زار اثر ادوار مانه در سالن مردودهای پاریس آغاز می‌شود و تا دهه‌ی ۱۹۷۰ ادامه می‌یابد.

برخی دیگر هنر مدرن را حدوداً هنر قرن بیستم می‌دانند .

سال ۱۹۰۵، یعنی زمان گشایش نمایشگاه فووْها در سالن پاییز در پاریس را نقطه‌ی عزیمت خود قرار می‌دهند.
نوربرت لینتُن مؤلف کتاب حاضر ضمن آن‌که بر دهه‌ی نخست قرن بیستم به‌عنوان سال‌های آغازین شکل‌گیری هنر مدرن تکیه می‌کند بر کار چند هنرمند برجسته‌ی دهه‌های پایانی قرن نوزدهم به‌عنوان پیام‌آوران و زمینه‌سازان هنر مدرن نظر می‌افکند.

بحث اصلی کتاب با توصیف و تحلیل جنبش‌های بزرگ قرن بیستم همچون فُوویسم، کوبیسم، فوتوریسم، اکسپرسیونیسم آغاز می‌گردد و با بررسی ژرف‌کاوانه، دیگر مکاتب مختلف هنر قرن بیستم ازجمله سوپره‌ماتیسم، کنستروکتیویسم، دادا و سوررئالیسم، رئالیسم سوسیالیستی، اکسپرسیونیسم انتزاعی، پاپ‌آپ، مینیمال آرت، هنر مفهومی و جز این‌ها دنبال می‌شود.

تشریح و تحلیل شرایط تاریخی و اجتماعی شکل‌گیری و تحول هنر مدرن از برجسته‌ترین ویژگی‌های کتاب حاضر است.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مخصوص شما:
تابع نمایی و لگاریتمی چیست x بخوانید...